Home Zpravodajství Hlavní zprávy Archeologové ...

Archeologové ze ZČU zkoumají tábor v Letech u Písku

Tým archeologů pod vedením Pavla Vařeky z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni mapuje přesnou polohu bývalého tábora z 2. světové války v Letech u Písku a studuje jeho materiální pozůstatky.

foto: ZČU

Od 4. července archeologové z Filozofické fakulty ZČU intenzivně pracují v Letech u Písku.  Sondáž probíhá v  severozápadní části tábora na pozemcích obce Lety vně vepřína. „Odkryv ověřil polohu tábora, zjistil charakter a rozsah jeho pozůstatků, které se pod úrovní dnešního terénu dobře dochovaly. Podařilo se také získat nálezy poskytující bezprostřední svědectví materiální povahy o životě vězňů,“ shrnuje dosavadní výsledky výzkumu archeolog Pavel Vařeka z filozofické fakulty.

Výsledky výzkumu poskytnou podklady, které lze využít pro návrh vyhlášení tábora v Letech za kulturní památku. V současnosti je kulturní památkou pouze hřbitov obětí s památníkem.

Terénní archeologický výzkum je součástí projektu “Accessing Campscapes: Inclusive Strategies for Using European Conflicted Heritage“ (iC-ACCESS; program HERA – Humanities in the European Research Area; http://www.campscapes.org/), na jehož řešení se podílí šest evropských univerzit. Projekt se zaměřuje na komparativní výzkum evropských pracovních, internačních, koncentračních, zajateckých a vyhlazovacích táborů z 20. století.