Home Zpravodajství Politika Bouře ve skle...

Bouře ve sklenici vody? Ne! Nerozhodnuté mohou nasměrovat televizní debaty

Do začátku letošních parlamentních voleb zbývá jeden den. Ještě nerozhodnutí voliči mají poslední možnost vybrat si z programů stran a hnutí v televizních superdebatách. Snad ještě nikdy kolem nich nebylo tolik problémů a nejasností jako tentokrát. Hrozilo, že Andrej Babiš (ANO) jako jediný bude chybět v pořadu České televize, a bude sám diskutovat na Nově s moderátorem Reyem Korantengem. V tom případě už kdosi dopředu upozorňoval, že by soud měl prohlásit volby za neplatné. Černé scénáře se nakonec nevyplnily, Babiš bude na Nově s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a v jiné době se pak zúčastní superdebaty lídrů v České televizi. Nova začíná dnes v 19:55 a Česká televize ve 21:30 na ČT1 a ČT24.

Na první pohled to vypadá jako „bouře ve sklenici vody“. Ale debata těsně před volbami může mít značný dopad na rozhodování voličů. Sociologové upozorňují, že velká část lidí se rozhoduje až na poslední chvíli. V letošních volbách figuruje velká skupina nerozhodnutých voličů a lidí, kteří zvažují, zda vůbec k volbám jít. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukazuje, že celých 30 procent občanů se nechce říjnových voleb zúčastnit a 9 procent zůstává nerozhodnuto. Agentura se pak obrátila na všechny dotazované – vyjma těch, kteří uvedli, že k volbám rozhodně nepůjdou – s otázkou na stranické preference. Téměř 19 procent lidí v září uvedlo, že neví, kterou stranu bude volit. Zhruba 25 procent odpovědělo, že nepůjde volit, jelikož si mezi stranami nevybralo.

„Česká televize chce přinést divákům co nejširší škálu politických postojů a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, a proto se v takto společensky významné době rozhodla posunout původně plánovaný čas vysílání závěrečné předvolební debaty tak, aby umožnila účast všem lídrům politických stran a hnutí, kteří se v aktuálním celostátním reprezentativním průzkumu volebního potenciálu umístili na prvním až desátém místě,“ vysvětluje v tiskové zprávě začátek svého přímého přenosu z Kongresového centra v Praze až v půl desáté večer.

Představitele kandidátek vybrala a pozvala ČT na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly agentury Median a Kantar TNS CZ. Klíčem k účasti hostů je jejich pořadí v rámci výzkumu celostátního volebního potenciálu. Debaty se tedy zúčastní lídři stran a hnutí: ANO 2011, ČSSD, ODS, Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, Piráti, KSČM, TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN), KDU-ČSL a Zelení. Jestliže se pozvaný celostátní lídr pořadu nezúčastní, jeho místo zůstane prázdné.

Televize Nova odvysílá souboj předsedy hnutí ANO Andreje Babiše s volebním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem v době, kdy jsou diváci zvyklí vídat oblíbený nekonečný seriál Ordinace v růžové zahradě. Věrné diváky seriálu tak sice čeká pravidelná dávka emocí ale tentokrát od favoritů voleb.