Home Zpravodajství Politika Česká velvysl...

Česká velvyslankyně v Damašku by se měla vrátit domů, myslí si Marek Ženíšek

Vláda by měla uzavřít českou ambasádu v Sýrii, myslí si poslanec z Plzeňského kraje, 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Prohlásil to v České televizi a svůj názor zveřejnil i na celostátním stranickém webu.

Ženíšek reaguje na zprávy, že ještě není jednoznačně potvrzeno, kdo stál za chemickým útokem v Sýrii. Pochyby nad tím, že by ale následná vojenská akce Spojených států neodpovídala situaci, nemá. „Reakce byla naprosto adekvátní. Použití chemických zbraní je natolik závažná věc, že musela přijít reakce ze strany světa. Ještě před týdnem Donald Trump hovořil o Asadovi jako o někom, koho máme respektovat. Za týden změní názor natolik, že je schopen použít sílu, kterou použil. Musí mít natolik opodstatněné důkazy, že nemám důvod tomu nevěřit. Vedle toho je argument, že zatím jediný, kdo použil nervový plyn, ne chlor, který lze skladovat, byl právě Bašár Asad a jeho režim. Z mé strany je reakce naprosto adekvátní,“ prohlásil Ženíšek.

Rusko označilo vojenský akt Spojených států jako hrubé narušení mezinárodního práva, kdy byl napaden stálým členem Rady bezpečnosti OSN – USA – jiný členský stát OSN – Syrská arabská republika, a to bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Proto prý se jedná o vojenskou agresi a válečný zločin ze strany USA. Raketový úder byl proveden cca 48 hodin po oznámení o chemickém útoku v Chán Šajchůnu v provincii Idlib v Sýrii.

Plzeňský poslanec s tímto názorem nesouhlasí. Naopak spokojený je z reakcí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Jsem rád, že pan premiér věří našim spojencům a partnerům, než Vladimiru Putinovi. To je pro mě naprosto zásadní,“ prohlásil Ženíšek. Ten si myslí, že by vláda měla uzavřít českou ambasádu v Sýrii a že by se česká velvyslankyně měla z Damašku vrátit domů. „Dlouhodobě zastávám názor, že je naše přítomnost nešťastná. Z mezinárodního pohledu v podstatě legitimizujeme Bašárův režim. Kromě konzulární výpomoci, za kterou dostáváme zaplaceno ze strany Spojených států a ostatních partnerů, nevidím žádné výhody. Nejsme u žádných rozhodnutí. Nejprve jsme se jako jediní z celé Evropské unie rozhodli zůstat a teprve potom přišla nabídka ze strany Spojených států a dalších zemí, zda bychom nemohli plnit v konzulárních službách roli výpomoci,“ vysvětluje Marek Ženíšek.