Home Zpravodajství Z regionu Čestná plaket...

Čestná plaketa hejtmana s portrétem Jana Palacha

Vůbec poprvé v historii Plzeňského kraje   bude tento týden udělena Čestná plaketa hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje osobnostem  spjatým s naším krajem. Ocenění obdrží lidé, kteří kvůli tehdejšímu režimu byli perzekuováni, zavíráni do vězení či nuceni k práci v dolech. Stříbrnou plaketu navrhl a vytvořil vedoucí ateliéru Design kovu a šperku Petr Vogel. 

Návrh plakety zpracoval doc. Petr Vogel

„Chtěl bych ocenit osobnosti, na které se často zapomíná, a právě proto je důležité si je připomínat a znát historické souvislosti, které jejich život provázely. Protože samotné ocenění bude mimořádnou událostí, bude i plaketa velmi mimořádná. Na její přípravě se pracovalo téměř rok a výsledkem je stříbrná mince o průměru 70 mm s portrétem Jana Palacha,“ vysvětluje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Návrh plakety zpracoval doc. Petr Vogel, autor hejtmanského řetězu, který pro Plzeňský kraj vytvořil v loňském roce. „Nejobtížnější bylo vymodelovat portrét Jana Palacha, a to i vzhledem k tomu, že je velmi málo dostupných fotografických materiálů s jeho podobiznou. V podstatě je jeden jediný – jeho index s portrétovou fotografií,“ říká Petr Vogel a dodává, že samotné vymodelování portrétu mu trvalo několik měsíců.

Plaketu obdrží v letošním roce pět osobností a předána jim bude slavnostně v Měšťanské besedě ve čtvrtek 16. listopadu v 15:00 hodin.