Home Zpravodajství Politika Chovanec nech...

Chovanec nechce další zahraniční dělníky. Bojí se problémů s bezpečností

S Babišovým návrhem řešit nedostatek pracovních sil na trhu dovozem zahraničních dělníků nesouhlasí končící ministr vnitra a úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. Argumentuje přitom bezpečnostní situací a problémy s cizinci v Kvasinách a v Plzni.

“Nemá smysl dovážet levné pracovníky z Východu, pokud naši podnikatelé nebudou ochotni dát českým lidem dobré platy. Plány na masivní organizované dovozy zahraničních dělníků v tuto chvíli v žádném případě nepodpoříme,” komentuje situaci Chovanec na webu sociální demokracie.

Nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu je v současnosti největším problémem tuzemské ekonomiky. Na setkání lídrů českého exportu to uvedl předseda hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš. Pomoci by podle něj mohla detailní evidence neobsazených pracovních míst, propojení škol se zaměstnavateli nebo právě Chovancem kritizované zaměstnávání cizinců. “Náš největší problém je, že nejsou lidé na práci. Řada lidí pracuje na černo a je otázka, kolik lidí bere dávky, nadělali si děti, aby nemuseli pracovat. Naše firmy ztrácejí možnost výroby,” řekl mimo jiné Babiš.

Zaměstnávání cizinců ale bude podle Chovance znamenat jen destabilizaci sociálního prostředí v jednotlivých regionech. “A bude to mít zásadní dopad i na bezpečnost, jak z nedávné minulosti víme z Kvasin i z Plzeňska. Vláda by měla primárně hájit zájmy našich lidí a ne vlastníků velkých firem!” – tvrdí plzeňský krajský předseda a úřadující celostátní šéf ČSSD.