Home Zpravodajství Politika Cvalínovi z K...

Cvalínovi z KSČM se nelíbí vojenské mise do Lotyšska a Litvy

„Je evidentní, že česká vláda dostala přikázáno, aby se do Pobaltí vyslaly české vojenské jednotky. Úkol splněn. Poslanecká sněmovna tuto misi odhlasovala,“ píše nejmladší člen výboru Plzeňské krajské organizace KSČM Petr Cvalín v komentáři na serveru parlamentnilisty.cz. Reaguje na rozhodnutí Sněmovny poslat české vojáky na misi do Litvy a Lotyšska. V příštím roce a v úvodu roku 2019 by tam mělo působit až 290 příslušníků české armády. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. Pro hlasovalo 119 zákonodárců.

„Občas mi připadá, že česká armáda neslouží primárně k obrany vlasti, ale pouze k zahraničním misím, kde bude pod cizím velením. Konkrétněji pod německým,“ konstatuje Cvalín. „Nemohu se zbavit dojmu, že bychom se mohli navrátit k protektorátnímu hodnocení vládního vojska, či Svatováclavské roty SS. Opravdu jsme ztratili veškerou svoji suverenitu, že naší armádě bude velet cizí velení? Bohužel asi ano. Historie se pomalu opakuje, aniž bychom si toto plně uvědomovali. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení. Je nutné podotknout, že tato mise vyjde na 362 miliónů korun,“ dodává mladý komunista.

Petr Cvalín

Cvalín připomíná, že čeští vojáci v Pobaltí budou zapojeni do vojenských provokačních akcí vůči Rusku, které prý NATO neustále zcela nelogicky démonizuje. „Položme si otázku, jaký význam má tato mise? Proč se Česká republika musí zapojovat do takovýchto akcí? Neměli bychom spíše usilovat o diplomatické, nikoli „vojenské řešení“? Jakého cíle docílí NATO toho, že na hranice s Ruskem bude posílat čím dál tím více vojenských jednotek? Toto akorát napětí s Ruskem zvýší,“ tvrdí.

Poslanci, kteří hlasovali pro vyslání českých vojáků do Pobaltí by si podle Cvalína měli uvědomit, že svým hlasováním přispěli k dalšímu ochlazení vztahů s Ruskem, které vždy bylo naším ekonomickým partnerem, a zejména partnerem v boji proti terorismu.

Schvalování vojenské mise ve Sněmovně zpestřila slovní přestřelka, kterou svou reakcí na dlouhé vystoupení komunistického poslance Alexandra Černého rozpoutal František Laudát (TOP 09). Komunistickému poslanci, který bagatelizoval mocenské ambice Ruska, připomněl obsazení Krymu i angažmá země v konfliktu na Ukrajině. „Vy už se vůbec netajíte, že jste Putinovou pátou kolonou,“ opáčil na odpor komunistických poslanců šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Následně se diskuse protahovala řadou faktických poznámek i vystoupení, z nichž vyčnívala slova šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, který zpochybnil legitimitu vstupu ČR do NATO a volal po svolání nové mezinárodní bezpečnostní konference, jež by nahradila překonanou bipolární koncepci, která vznikla po druhé světové válce. „Tohle není budování evropské bezpečnosti, že budeme někam posílat vojáky,“ tvrdil Filip, který podobně jako jeho straničtí kolegové akcentoval zejména ruské obavy z rozšiřování NATO. „Chápu ty obavy, ale nesdílím to řešení,“ řekl Filip.

K vyslání vojáků do Litvy a Lotyšska se na Facebooku vyjádřil i plzeňský poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). „Při dnešním hlasování o vyslání vojáků do Pobaltí v rámci NATO jsou krásně vidět i komunisti v jiných politických stranách,“ uvedl po hlasování. Odkazoval tak na to, že návrh kromě všech komunistů nepodpořilo i 8 poslanců ČSSD a hnutí ANO. Hlas pro vojenskou misi nedala ani většina poslanců Úsvitu a nezařazení poslanci.