Home Zpravodajství Z regionu Den Českého l...

Den Českého lesa zahájí Trubači Kolowratových lesů

Ve Vesnickém muzeu v Halži se v sobotu dne 23. září  uskuteční tradiční akce s názvem Den Českého lesa, který slavnostně zahájí v 10 hodin Trubači Kolowratových lesů. V průběhu programu  se návštěvníci mohou těšit na divadelní představení Komedyjantů z Tachova, ale také v 15:30 hodin na koncert české blues-rock´n´rollové kapely St. Johnny – 50 jump blues.

Letošní již 10. ročník bude věnován ukázce tradičního zemědělství. Návštěvníci se mohou těšit např. na ukázku mlácení obilí cepem, naklepávání kosy, ukázka sečení kosou a speciálními stroji na podmáčené louky, košíkáře, ochutnávku kozích sýrů, moštů a mnoho dalšího. Zároveň bude probíhat prezentace partnerů Dne Českého lesa. Bohatý program je připraven i pro děti. Své znalosti si budou moci prověřit při interaktivní hře, která zde pro ně bude připravena a svou obratnost v lanovém centru a na opičí dráze, kterou nachystá záchranná služba Royal Rangers. Dále bude po dobu celého dne probíhat soutěž pro děti ve válení balíků sena na čas.

Vesnické muzeum v Halži

V rámci akce je také možné navštívit samotné muzeu, kde je velká sbírka starých zemědělských strojů a nástrojů. Muzeum potěší všechny příznivce starých zemědělských strojů, k vidění jsou také ukázky ze života v 18. století. Spoustu předmětů do sbírek přinesli lidé. Nyní už muzeum od nich bere jen rarity, protože nemá žádný depozitář. Objekt doplňuje vybavená kovárna a dvě selské jizby z 18. století, tedy ložnice a kuchyně, ve kterých najdete velké množství rozličného nářadí, ale i modlitebních pomůcek jako jsou kříže a bible.  Muzeum spravuje firma Agročas, která navíc chová 45 bizonů.

Den Českého lesa je dnes již tradiční akce pro veřejnost, jejímž cílem je představovat přírodní a historické zajímavosti Českého lesa veřejnosti. Místo a termín konání, jakož i tematická náplň se každý rok mění. První ročník proběhl v roce 2008 a hlavním tématem byl výpal milíře a tavba železa. V dalších letech byl Den Českého lesa zaměřen např. na rýžování zlata, plavení dřeva, historickou hru tlučení špačků nebo historii sklářství. V rámci Dne českého lesa byla slavnostně otevřena rozhledna na Havranu a některé nové naučné stezky. Loni se uskutečnil Den Českého lesa v nově otevřeném Domu přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem.

DALŠÍ ČLÁNKY