Home Zpravodajství Aktuálně Do druhého ko...

Do druhého kola senátních voleb postupují Václav Chaloupek a Dagmar Terelmešová

Jen málokdo zřejmě čekal, že do druhého kola senátních voleb postoupí Václav Chaloupek (Občané patrioti) a Dagmar Terelmešová (ČSSD) a že “nezaboduje” Miloslava Rutová z hnutí ANO a ani u voličů oblíbení lékaři Jiří Dort za TOP 09 a Marcel Hájek z ODS. I když výsledky první pětice jsou dost vyrovnané. Zveřejňujeme je na konci této zprávy.

Dagmar Terelmešová, místostarostka Dobřan, vyhrála senátní volby před šesti roky. Ve druhém kole tehdy porazila bývalého primátora Jiřího Šnebergra z ODS, který křeslo obhajoval. Do druhého kola jde i letos.

Václav Chaloupek kandiduje za Občany patrioty. Hnutí si známého autora televizních večerníčků o zvířatech, scénáristu a filmaře vybralo jako ochránce a milovníka přírody a regionálního patriota, který “je doma všude, odkud vidí Radyni”. Alespoň tak to prezentoval na bilboardech. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční za týden 14. a 15. října.

Výsledky 1. kola voleb do Senátu v obvodě č. 7 Plzeň-město

Jiří Dort – TOP 09 a Starostové – 13,32 %
Pavel Havlíček – Strana soukromníků České republiky – 4,57 %
Marcel Hájek – Občanská demokratická strana s podporou Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové, Konfederace politických vězňů a Svazu pomocných technických praporů ČR – 16,54 %
Miloslava Rutová – ANO 2011 – 16,79 %
Jan Rejfek – Komunistická strana Čech a Moravy – 9,16 %
Dagmar Terelmešová – Česká strana sociálně demokratická – 17,94 %
Martin Koller – Úsvit – Národní koalice – 3,24 %
Václav Chaloupek – Občané patrioti – 18,41 %

Senátory v obvodě č. 7 byli od ustavení Senátu jako druhé (horní) komory Parlamentu ČR v roce 1996 Jaroslav Jurečka za ODS (1996-1998 – mandát trval pouze dva roky), Jiří Skalický za Čtyřkoalici (1998-2004), Jiří Šneberger za ODS (2004-2010) a Dagmar Terelmešová za ČSSD (2010-2016).

Popis volebního obvodu č. 7 dle zákona 247/1995 Sb:
Celý okres Plzeň-jih, městský obvod Plzeň 2-Slovany, severní část okresu Klatovy ohraničená na jihu obcemi Křenice, Ježovy, Mezihoří, Švihov, Měčín, Újezd u Plánice, Plánice, Zavlekov, Nalžovské Hory, Hradešice, Malý Bor, Velké Hydčice a Horažďovice, a jihovýchodní část okresu Plzeň-město ohraničená na severozápadě obcemi Letkov, Tymákov, Starý Plzenec a Losiná.