Home Zpravodajství Politika Do politiky r...

Do politiky raději více seniorů než podnikatelů, přeje si poslanec ČSSD

Víc seniorů v politice si přeje sociální demokracie. Alespoň to tvrdí jejich poslanec Antonín Seďa. “Nedávno jsem četl průzkum, který dokazoval, že se politiky účastní málo seniorů. To, že zastoupení seniorů neodpovídá jejich síle v populaci je zřejmé. Například v obcích je to pouze 5,8 % zastupitelů a v krajích dokonce 5,5 %,” dokládá Seďa na číslech na webu ČSSD.

To prý ale podle něho neznamená, že neexistují politické strany, které oprávněné zájmy seniorů nehájí. A určitě má na mysli ČSSD. “Vždyť to byla sociální demokracie, která se od svého vzniku snaží, aby měli naši senioři důstojný život. Také ČSSD dává na své kandidátky seniory, protože kluby seniorů jsou nedílnou součástí této politické strany,” konstatuje.

V Plzeňském kraji je průměrný věk kandidátů do Poslanecké sněmovny 46 a půl roku. Dvanáct mužů má průměrný věk necelých 44 let a osm žen pak jednapadesát. Více než šedesát let je ale jen jednomu kandidátovi. Současnému poslanci Václavu Votavovi je jednašedesát a určitě si jako senior nepřipadá.

Poslanec Antonín Seďa by si ale přál, aby starších lidí v politice bylo víc. “Když mohou v poslední době do politiky vstupovat bohatí podnikatelé, a ti rozhodně zájmy zaměstnanců či seniorů nehájí, proč by neměli mít senioři své zastoupení také,” tvrdí. “Proto do politiky raději více seniorů než podnikatelů. A to nejen proto, že k nim má ČSSD blíže. Ale zejména proto, že sociální demokraté mají na svět i na společnost docela jiný pohled než vlastníci miliard. Namísto sobeckosti a honby za ziskem je třeba spravovat stát tak, aby to byla dobrá země pro život pro většinu jejích obyvatel. A ne pouze pro vyvolené a jejich rodinné příslušníky,” dodává poslanec.

DALŠÍ ČLÁNKY