Home Zpravodajství Politika Dobrá zpráva ...

Dobrá zpráva s hořkou tečkou, hodnotí zvýšení mezd Strana soukromníků ČR

„Učitelé se snad konečně dočkají viditelného a dohledného zvýšení mezd. Od listopadu dostanou přidáno o 15 procent. To je skvělá zpráva,“ chválí na Facebooku rozhodnutí vlády vedení Strany soukromníků ČR. Jde o první krok k tomu, aby učitelské povolání mělo takové podmínky a takovou prestiž, jaká odpovídá jeho důležitosti. Jenže tím bohužel dnešní dobré zprávy končí,“ hodnotí soukromníci na sociální síti.

Platy učitelů se od začátku listopadu zvýší o 15 procent, platy ostatních zaměstnanců ve státní správě o deset procent. V pondělí se na tom shodla vládní koalice. Odbory veřejného sektoru zůstávají ale zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) oznámil, že zvýšil příjmovou stránku rozpočtu o 21 miliard korun v porovnání s červnovým návrhem. K tomu, aby vyhověl požadavkům odborů, mu ale stále chybí osm miliard. Ty musí podle něho najít ve svých rezervách jednotlivá ministerstva.

Podle soukromníků je smutné, že na toto navýšení nedokázala vláda ani v době nadprůměrného ekonomického růstu ušetřit, ale jen dál navyšuje dluh. „Druhou stinnou stránkou je načasování. Opravdu si vláda nenašla prostor na schválení tak zásadního výdaje v podobě růst mezd všem učitelům a desítkám tisíc státních zaměstnanců dříve? Asi na to nezbyl pro neustálé vymýšlení zákazů, regulací a buzerací čas,“ píše se ve stanovisku soukromníků. „Takže ano. Více peněz pro pedagogy je dobrá zpráva. Jen má prostě hořkou tečku,“ píší na Facebooku.

Strana soukromníků ČR usiluje v letošních parlamentních volbách o mandáty na kandidátkách ODS. V Plzeňském kraji chce být poslancem řezník Pavel Havlíček (soukromníci) z Klatov. Na krajské kandidátce ODS má číslo 9. Ve volbách není žádným nováčkem. Loni se už neúspěšně snažil o mandát senátora ve volebním obvodě č. 7 Plzeň-město.

DALŠÍ ČLÁNKY