Home Zpravodajství Z regionu Dům v kožichu...

Dům v kožichu v den otevřených dveří

Den otevřených dveří se uskuteční ve Kdyni v  pátek 13. října 2017 od 10 do 16 hodin v opraveném památkovém objektu ve Starokdyňské ulici č. 89 – tzv. domě v kožichu,  včetně výstavky původního stavu domu před rekonstrukcí.  

Dům, který je v majetku města,  je jedním z mála památkově chráněných, a radnice do jeho opravy vložila na 3,5 milionu korun. Jeho snahou je, aby budoucí generace viděly, jak vypadala stará zástavba. Dům, jemuž se přezdívá Dům v kožichu, byl  původně roubenka, která se různě přestavovala. Podle stáří trámů byl dům postaven v letech 1760 až 80 a zřejmě sloužil jako ubytovna pro zaměstnance tehdy vzniklé manufaktury. Je zde pět samostatných místností a černá komora.

Jak zdůraznil starosta Kdyně Jan Löffelmann , všechno chtějí zachovat nebo uvést do původního stavu, ovšem o jeho využití se zatím přemýšlí. Až s opravami zcela skončí, bude dům zakonzervovaný a veřejnosti přístupný. Bude sloužit hlavně k tomu, aby se lidé mohli podívat, jak se dříve bydlelo a  jak vypadala stará zástavba. Podle trámů, které jsme nechali vysondovat, mohl být dům postaven roku 1780 s odchylkou dvaceti let.

Památkáři na budově oceňují velikost a  zachovalou černou kuchyni. Ta je umístěna uprostřed místnosti, kde se vařilo na otevřeném ohni. Kouř z toho topeniště šel do velkého komína a ty konstrukce jsou tak zakouřené a zanesené dehtem.  Podle památkářů by si návštěvníci měli všimnout i nově opravené střechy.  A protože dům stojí na naučné stezce a patří mu jedno zastavení, může  si ho kdokoli  prohlédnout třeba při procházce městem nebo projížďce na kole.