Home Zpravodajství Aktuálně Fakultní nemo...

Fakultní nemocnice představila novinku. Vzorky doručuje přes potrubní poštu

Nový systém potrubní pošty vybudovala ve svém lochotínském areálu plzeňská fakultní nemocnice. Nad hlavami pacientů budou jezdit zkumavky s krví, močí či léky. Potrubí propojí všechny budovy v areálu a urychlí tak transport vzorků do klinických laboratoří. 

Hlavním důvodem pro zavedení potrubní pošty v areálu Lochotín bylo zjednodušit, zefektivnit a zautomatizovat práci zdravotníkům. V lochotínském areálu se totiž denně přemístí celkem 3500 až 3700 vzorků biologického materiálu. Potrubní pošta zohlední potřeby pacientů, bezpečnost zdravotní péče a minimalizuje rizika pro pacienta. Chybné výsledky nebo interpretace totiž mohou způsobit nevratné poškození pacienta.

Podle přednosty Ústavu klinické biochemie a hematologie Jaroslava Racka lékař přes 70 procent informací o pacientovi získává právě z laboratorních rozborů. Potrubím cesta vzorku i z nejvzdálenějšího místa zabere dvě minuty včetně návratu prázdné kapsle zpět, oproti zhruba 20 – 30 minutám, které na cestě stráví pracovník. „Ten je navíc potřeba jinde, nemyslím si, že by si měl hrát na pošťáka,“ prohlásil Racek, který za potrubní poštu už několik let bojoval.

Kapsle, které v potrubí přenášejí až dvoukilogramovou zásilku, mohou zdravotníci odesílat z ambulancí, lůžkových oddělení, urgentního příjmu, z operačních sálů, z porodnice. Díky naprogramovaným čipům na kapslích dojde zásilka na přesné místo určení. Potrubím putuje rychlostí až přes 21 kilometrů za hodinu. Všechny vzorky nejprve zamíří do centrály, odkud jsou pak opět automaticky odesílány na určené místo.

Potrubní pošta je založena na pneumatickém zasílání pouzder se zásilkami speciálním potrubím. V Plzni má potrubí deset linek s průměrem 16 centimetrů, což je vůbec nejmodernější typ. I když rozsáhlou potrubní poštu s 210 stanicemi má například motolská nemocnice, její potrubí i velikost zásilek jsou mnohem menší. „Ve větším průměru a velikosti kapslí až do délky 40 centimetrů je plzeňský systém největší v ČR, na Slovensku a v Polsku,“ prohlásil Kamil Petruška ze společnosti Profiterm Protech, která potrubní poštu po dobu půl roku instalovala.

Zavedení potrubní pošty stálo v Plzni 15,6 milionu korun, z čehož zhruba 12 milionů pokryla dotace EU. Včetně desetiletého servisu systému přijde pošta na 19,2 milionu korun.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Odpovědět