Home Zpravodajství Z regionu Festival plný...

Festival plný emocí, vášní a krásných žen

Na zámku v Nebílovech startuje v sobotu 15. července první ročník multižánrového hudebního festivalu ANIMA MUSIC, který se svou dramaturgií řadí mezi unikátní kulturní projekty v plzeňském kraji. Čtyři letní koncerty slibují vášně, emoce a krásné ženy. V prostorách barokního zámku zazní šansony, tango nuevo, flamenco i duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki. Duchovními otci festivalu ANIMA MUSIC jsou milovníci a znalci hudby – „čajovník“ a básník Ivo Hucl a kastelán nebílovského zámku Milan Fiala.  

„Snažíme se už léta nabízet návštěvníkům a posluchačům trochu jinou kulturu, než na jakou jsou z našich hradů a zámků zvyklí. Vedle historicky poučené interpretace barokní a klasicistní hudby nebo dvaceti let výstav špičkových výtvarníků, jsou to právě koncerty ne úplně mainstreamové“, vysvětluje dramaturgii festivalu kastelán zámku Milan Fiala a dodává: „Rádi bychom, aby se festival zapsal mezi tradiční akce a našel si své stálé příznivce“.

Tara Fuki

V sobotu 15. července festival zahájí španělská tanečnice flamneca Virginie Delgado s projektem Azahar. Na jednom pódiu se tak setkají, kromě přední tanečnice, i uruguayský basista Andrés Ibarburu, izraelský perkusista Azar Abou a český kytarový virtuos Petr Vít s dcerou Veronicou.

„Unikátní projekt Azahar charakterizuje propojení vášnivého flamenca, latinskoamerické a sefardské hudby, ale především hvězdné mezinárodní obsazení,“ vyzdvihuje unikátnost projektu kastelán Fiala.

O týden později, 23. července, taneční sál nebílovského zámku hostí Dorotu Barovou a Andreu Konstankiewiczovou – duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki, které slaví úspěchy i v zahraničí. Koncert sestavený z autorského výběru jejich nejlepších písní slibuje nevšední zážitek v intimní atmosféře výjimečného kulturního prostoru.

Chantal Poullain

Náladu sladké Francie v posluchačích vyvolají předposlední červencový den (30. 7.) šansony v podání herečky a zpěvačky Chantal Poullain, která vstoupila do povědomí českého publika už v 80. letech, kdy po boku svého tehdejšího manžela herce Bolka Polívky zazářila v legendárním představení Šašek a královna.

„Šansony v podání Chantal – to je hluboko posazený hlas plný melancholie a životní vášně, lahodná francouzština, jazzem okořeněná kapela pod vedením Štěpána Markoviče,“ popisuje kastelán Fiala.  Chantal Poullain se autorsky podílela i na několika textech a celý koncert doprovází v češtině.

Nekonvenční hudební myšlení, vynalézavé improvizace i hráčskou virtuozitu předvede 13. srpna skupina Quintessence, kterou v roce 2012 v Bruselu založili absolventi zdejších hudebních škol a v současnosti ji tvoří pět hudebníků. Charakteristickým znakem Quitessence je odvaha, s níž tradičně vzdělaní hudebníci začali experimentovat s žánry jako je nové tango, jazz nebo klasická hudba 20. století. Jejich první vystoupení v České republice slibuje nevšední posluchačský zážitek.  Všechny koncerty začínají v 19:30 hodin.