Home Zpravodajství Politika Hlavně aby ne...

Hlavně aby nebyl prezidentem Zeman, opakuje stále nerozhodnutý Pospíšil

O letní měsíce prodlužuje plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09) čas rozhodnutí, zda bude kandidovat na příštího prezidenta. Původně sliboval, že to řekne v červnu, pak to posunul na červenec a teď v rozhovoru na Facebooku píše, že po letních měsících. “Probíhají ještě určitá jednání. Jakmile skončí, jasně řeknu, jestli podpořím určitého kandidáta, nebo se volby zúčastním,” oznámil Pospíšil.

“Ve chvíli, kdy podpořím určitého kandidáta, musím si být jistý, že názorově souzní s mým pohledem na svět. To je taky důvod, proč to odkládám (rozhodnutí o své kandidatuře – pozn. red.). Nerad bych slepě vystřelil a pak byl zklamán jeho dalšími postoji. Sleduji ostatní kandidáty a chci přispět k tomu, aby Miloš Zeman nebyl znovu zvolen,” prohlásil plzeňský europoslanec.

Pospíšil se vyjádřil také ke kandidatuře místopředsedy ODS a senátora Jaroslava Kubery. Podle něho může sehrát roli Karla Schwarzenbergra při minulé volbě hlavy státu. “Je to dvoukolový volební systém a nelze odhadnout, zda voliči budou podporovat svého kandidáta už v prvním kole, nebo budou taktizovat a podporovat v prvním kole kandidáta, který jim třeba není nejbližší, ale bude mít šanci postoupit do druhého kola. To byl i případ poslední volby. Tam si to voliči ODS vyhodnotili tak, že větší šanci než kandidát ODS má Karel Schwarzenberg a část voličů ODS ho podpořila. Když si voliči vyhodnotí šance pana Kubery a budou mít pocit, že může být protikandidátem Miloše Zemana, může se dostat do druhého kola, i když jeho strana bude mít podporu 8 až 12 procent voličů,” řekl europoslanec.

Pokud se Pospíšil rozhodne po létě kandidovat na prezidenta, využije zřejmě – jako Kubera – podpisy poslanců a senátorů. Na to aby začal sbírat padesát tisíc podpisů od občanů bude asi už pozdě. “Šel bych asi také touto cestou. Ale dovolte mi, abych ještě dokončil určitá jednání. Základní zadání je přispět k tomu, aby Miloš Zeman nebyl prezidentem,” tvrdí plzeňský europoslanec.