Home Zpravodajství Hlavní zprávy Hokejisté Plz...

Hokejisté Plzně vyhráli v Pardubicích a dál vedou ligu

Hokejisté Škody Plzeň zvítězili na ledě Pardubic 4:0. Dvě branky vstřelil Tomáš Mertl, po jednom přidali Michal Moravčík a Petr Kodýtek. 

V úvodu 220. vzájemného utkání dvou tradičních účastníků nejvyšší soutěže to dost hořelo před Miroslavem Svobodou, Dynamu pomohla k nástupu početní převaha pět na tři hned zkraje střetnutí. Na trestnou lavici putovali Peter Čerešňák za hákování a Miroslav Preisinger za vysokou hůl, Škoda se ale náporu domácích ubránila, přestála i dvě ostré rány Petra Sýkory z kruhu. Prakticky ihned po ubráněném oslabení se extraligový lídr dostal do vedení. Milan Klouček neudržel pod kontrolou jedovatý pokus Dominika Kubalíka ze strany, puk mu přes lapačku přepadl k brankové čáře, za kterou kotouč dorazil Tomáš Mertl – 0:1.

Plzeň byla v prvním dějství střelecky aktivnější, ale i červenobílí měli několik šancí. Hollandovu střelu od modré neúspěšně dorážel Sacha Treille, v 10. minutě se neprosadil v nadějné možnosti Martin Kaut, jemuž ještě dobře najížděl Vladislav Bojko. Pardubicím k vyrovnání nepomohla přesilovka po Chalupově podražení. Neutekla ani čtvrthodina hry a přesilovku pět na tři si zahrála také Plzeň. Tahle luxusní výhoda v podání modrobílých netrvala dlouho, po jedenácti sekundách totiž mohl Tomáš Mertl podruhé v dnešním střetnutí zvednout ruce nad hlavu. Druhý nejlepší střelec Tipsport extraligy byl totiž v mezikruží na konci povedené kombinace hostí, kteří vyšachovali pardubickou obranu – 0:2.

Západočeši měli velkou šanci navýšit své vedení hned po jedenácti sekundách hry ve druhém dějství, kdy Nicholas Jones dorážel do připraveného Kloučka přihrávku z rohu kluziště. Svůj třetí zásah přidali Indiáni při pardubické přesilovce. Za katr sice zamířil Matěj Chalupa za vysokou hůl, i on se ale po minutě radoval z Moravčíkovy trefy bekhendem, jemuž kotouč ideálně poslal Tomáš Mertl – 0:3. Ještě veseleji mohlo být v plzeňském táboře, kdyby se střela Petra Straky neodrazila po trefení tyče mimo Kloučkovu branku. Dynamo mohlo snížit o pár minut později v přesilovce po předchozím špatném střídání hostí, Petr Sýkora ale svou dorážkou fo poloodkryté kasy trefil pouze vymrštěný Svobodův beton. Ve 36. minutě Milan Gulaš nebezpečně pálil z první na kruhu pro vhazování při přesilovce Škody, Milan Klouček ale stihl zareagovat, přesunout se a kotouč zastavil. V samotném závěru této výhody ostře pálil David Stach, i jeho ránu zvládl brankář Dynama zlikvidovat.

Neutekla ani minuta ze třetí třetiny a na rozdíl dvou branek mohl snížit zítřejší oslavenec Sacha Treille, zpracoval si svižný kotouč rukavicí a už mířil nad Svobodovu lapačku, ale nulu na pardubickém kontě nesmazal. Pak měla přesilovku k dispozici Plzeň, Mojžíšovo vyhození puku mimo hrací plochu ale nepotrestala. Nejblíže ke skórování měl Jaroslav Kracík, ale netrefil poloodkrytou branku. V krátkém sledu mělo Dynamo k dispozici dvě početní výhody, nejprve byl za podražení vyloučen Tomáš Mertl, po něm putoval za katr Jan Schleiss za hrubost. V první zmíněné hře pět na čtyři dvakrát zakončoval Sacha Treille, neujaly se ani pokusy Marka Trončinského od modré čáry nebo Jana Starého, jehož před bránou hledal Matěje Berana. Druhou přesilovku zastavilo nedovolené bránění Tomáše Rolinka, pardubický kapitán s verdiktem nesouhlasil a byl za třísknutí hole o led a její následné odhození poslán do kabin. Extraligový lídr z Plzně si třetí výhru s vychytaným čistým kontem pro Miroslava Svobodu nenechal vzít. Brankář Indiánů odolal také třetí a čtvrté přesilovce Dynama v řadě v závěrečné pětiminutovce, které přeťal Ján Sýkora hákováním. Pardubicím nepomohla ani krátká přesilovka čtyři na tři, v níž spálil velkou šanci Sacha Treille. Ba naopak v předposlední minutě uzavřel skóre utkání Petr Kodýtek využitým trestným střílením – 0:4.

hcplzen.cz