Home Zpravodajství Kultura Kapela MIG 21...

Kapela MIG 21 – Svoboda není levná věc

Ve velkém sále Městského kulturního střediska Domažlice  se v pátek 10. listopadu   od 20.00 hodin uskuteční koncert české popové hudební skupiny MIG 21 – „SVOBODA NENÍ LEVNÁ VĚC“.  Vznikla roku 1998 a své první album nazvané Snadné je žít vydala po třech letech (2001).

Členy skupiny Mig 21 jsou Jiří Macháček (zpěv), Pavel Hrdlička (trubka, klávesy), Jan Hladík (bicí), Tomáš Polák (kytara) a Adam Stivín (baskytara). Vznikla roku 1998 a své první album nazvané Snadné je žít vydala po třech letech (2001). Postupně vydala ještě dalších pět alb na CD a dvě na DVD. Při svých koncertech se skupina zaměřuje i na jejich scénografické ztvárnění. Vedle veřejného vystupování nahráli Mig 21 též píseň k filmu Muži v naději.

U textů písní prý rozhoduje o jejich konečné podobě Jiří Macháček, ale jejich výslednou zvukovou podobu určuje Tomáš Polák. K hitům skupiny patří písně „Snadné je žít“, „Malotraktorem“ či „Slepic pírka“. Kapela nekoncertuje jen v České republice, nýbrž i v zahraničí. Vystupovali na Slovensku, ve Spojených státech amerických (2010), v Řecku, na Ukrajině (2014) a ve Spojených arabských emirátech (2015). Při svých koncertech se zaměřují také na jejich scénografii a vizuální podobu.

Jiří Macháček se objevuje i jako herec ve filmech (například Samotáři, Jedna ruka netleská, Horem pádem, Vratné lahve, Muži v naději, Pohádkář či Wilsonov). Pro snímek Muži v naději napsal společně s Tomášem Polákem titulní píseň „Chci ti říct“. Skladbu kapela vydala na své desce Album (2014). V kinematografii působí i další člen kapely – Pavel Hrdlička, jenž je filmovým střihačem. Za svou činnost byl dvakrát oceněn také Českým lvem (za rok 2009 jej získal za práci na snímku Protektor a za rok 2013 na snímku Hořící keř).

DALŠÍ ČLÁNKY