Home Zpravodajství Z regionu Kašna na námě...

Kašna na náměstí se dočkala omlazující kúry

Z důvodu rekonstrukce byla v průběhu letošního léta odstavena kašna se sochou Panny Marie na nepomuckém náměstí, která oslavila v teto podobě přesně 150 let od svého vzniku. Jako „narozeninový dárek“ si tak jistě  kompletní rekonstrukci nepochybně zasloužila. Práce zrealizovala restaurátorka Pavla Žiaková, celá akce probíhala za významné finanční podpory Plzeňského kraje.

Autorem vrcholové sochy je pražsky sochař Jindřich Čapek, který se podílel rovněž na výzdobě kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře či na restaurování Karlova mostu. Výstavbu kašny pak financoval nepomucký rodák Petr Čapek, vládní rada a tajemník v kabinetní kanceláři císaře Františka Josefa I. Kašna sice nebyla zdaleka v havarijním stavu, přesto ji restaurátorský zásah přišel vhod. Po neogotickém zábradlí, které na ni bylo umístěno bez souhlasu orgánů památkové péče v 90. letech, zůstaly nepěkné stopy.

„Také socha Madony byla v téže době neodborně přetřena barvou, aby zakryla léty zčernalý kamen. Nyní došlo k citlivému očištění sochy i tělesa kašny, a tím k návratu původní barevnosti. Jizvy po zábradlí byly zaceleny, cela kašna byla znovu vyspárována. Ještě by mělo dojít k mírnému posunuti dlažebních žulových desek při patě nádrže na původní místo a jejich ukotvení železnými kramlemi, které byly kdysi odstraněny. Myslím, že kašna je, a díky opravě i na další dlouhé roky bude, ozdobou a středobodem našeho velkého náměstí,“ komentuje obnovu místostarosta města Pavel Kroupa.

Město plánuje v opravách svých drobných památek pokračovat i v příštím roce, aktuálně se uvažuje například o soše prezidenta Masaryka, která je  umístěna rovněž na hlavním náměstí v Nepomuku.

DALŠÍ ČLÁNKY