Home Zpravodajství Politika Komunističtí ...

Komunističtí zastupitelé už volají po změně nového zákona o národních parcích

Zastupitelé Plzeňského kraje za KSČM chtějí změnu novely zákona o národních parcích a obrací se na hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) i na celé vedení kraje, aby spolu s vládou České republiky připravili legislativní úpravu speciálně pro Národní park Šumava. Komunisté o tom informovali regionální média.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny (zkráceně se o ní hovoří jako o zákonu o národních parcích – pozn. red.) z dílny ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) má zlepšit podmínky pro ochranu přírody. Stanovuje stejné principy péče pro všechny čtyři české národní parky (NP), ale může také zásadním způsobem ovlivnit život lidí z 22 obcí ležících na území NP Šumava, protože jen na území šumavského parku jsou obce a žijí v nich lidé. Poslanci z Plzeňského a Jihočeského kraje většinou volali po samostatném zákonu o NP Šumava. Sněmovna ale nakonec novelu třikrát přijala a připomínky zamítla. Poprvé v normálním legislativním procesu, podruhé přehlasovala názory senátorů a napotřetí i veto Miloše Zemana.

„Po přehlasování veta pana prezidenta Poslaneckou sněmovnou vstoupí v účinnost novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, která v posledních měsících silně rezonovala v médiích a na politické scéně. Na dubnovém jednání ZPK (Zastupitelstva Plzeňského kraje – pozn. red.) nemohlo toto téma ujít pozornosti zastupitelů PK. KSČM se jednoznačně připojuje ke snaze tuto novelu v budoucnosti korigovat, či navrhnout legislativní úpravu speciálně pro NP Šumava,“ reagují komunističtí zastupitelé na nejnovější rozhodnutí poslanců. „Národní park Šumava je aktuální podobou novely zákona č.114 silně poznamenán a v blízké budoucnosti se negativní parametry přijatého zákona mohou velmi výrazně podepsat na podobě Šumavy, jak ji ještě i v tuto chvíli známe. Z těchto důvodů se KSČM v Plzeňském kraji chce podílet na zlepšení této situace a hodláme pomoci, stejně jako v minulosti, ve snaze o zelenou Šumavu,“ píše se v prohlášení zastupitelů.

Téma šumavského národního parku spojuje jak v krajském zastupitelstvu, tak i v Poslanecké sněmovně koalici s opozicí. Zpravodajský portál Plzen.cz o tom dříve informoval. A to se tak často nestává. O vládní novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která řeší jednotně pravidla pro všechny čtyři české národní parky hlasovali jednotně poslanci z Plzeňského kraje za ODS, ČSSD i KSČM.