Home Zpravodajství Politika Konec OSVČ? N...

Konec OSVČ? Na řemeslníka pak budeme čekat půl roku, varuje okamurovec

“Pokud chcete na řemeslníka čekat půl roku, není lepší cesta, než volit současnou koalici,” radí na Facebooku místopředseda okamurovců v Plzeňském kraji Zdeněk Maštalíř. Reaguje na projev šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci, kde představil návrh, který by podle něj zajistil českým firmám příliv až několika desítek tisíc pracovníků. Stačí prý zvýšit odvody pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na úroveň nyní platnou pro zaměstnance, a mnoho “pseudopodnikatelů” se raději nechá zaměstnat. S předsedou Senátu nesouhlasí ani další politici z Plzeňského kraje. Svůj komentář zveřejnil Marek Ženíšek (TOP 09) a proti je dokonce i kolega ze stejné strany, úřadující šéf ČSSD Milan Chovamec.

“OSVČ, to jsou i řemeslníci, kadeřnice, hospodští, majitelé malých krámků na vesnici a tak dále. Jak ANO, tak socani po nich jdou, s prominutím, jak slepice po ….. Důvod to má jediný, obě strany slouží jen velkým korporacím,” píše Maštalíř na Facebooku. “A úkol zní jasně, dodávat levné polootroky, kteří budou za minimální mzdu dělat v montovnách a mlčet,” naráží na Štěchův projev v Olomouci.

“Proto se devalvovala koruna, proto se dováží ještě levnější polootroci z Ukrajiny a Rumunska, proto se stále další zemědělská půda zabírá pro výstavbu dalších montoven. Proto se pomocí inkluze likviduje školství, aby ze školy vylezli pologramoti, neschopní samostatného myšlení, ale dost dobří na to, aby za pár korun udělali, co se jim řekne,” jde ještě dál krajský předseda okamurovců.

Po projevu šéfa Senátu se ale ozvali zástupci dalších stran a hnutí. “Mohl by Milan Štěch říci, kteří živnostníci jsou zbyteční a stali by se těmi zaměstnanci? To si fakt myslí, že takový živnostník nemá co dělat?” – ptali si ho soukromníci, kteří budou na podzim kandidovat společně s ODS. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR požaduje rovnou Štěchovo odvolání.

“Já bych jim rovnou zakázal podnikat, to by bylo jednodušší,” utahuje si ze Štěcha také 1. místopředseda TOP 09, plzeňský poslanec Marek Ženíšek.

“Mládek (Jan, bývalý ministr průmyslu – pozn. red.) živnostníky považoval za parazity, Štěch je chce zase zlikvidovat a odradit od podnikání. Co byste čekali od celoživotního odboráře a kariérního politika. Celá jejich slavná ČSSD plánuje všechny brutálně zdanit. Je to jejich klasické chování, jsou zvyklí žít na dluh a z cizího,” napsal na Facebooku exministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Z vystoupení předsedy Senátu není nadšen ani úřadující šéf ČSSD, ministr vnitra, plzeňský poslanec Milan Chovanec. “Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mj. výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin,” napsal na svůj Twitter.