Home Zpravodajství Politika Konopná refor...

Konopná reforma z dílny pirátů by přinesla přes tři miliardy korun ročně

Piráti mají jasnou představu, jak legalizovat, zregulovat a zdanit konopí. Legalizace by podle nich přinesla každý rok 3,2 miliard korun, které by se daly využít na zlepšení českého zdravotnictví. Konopí by vyráběli a prodávali koncesovaní podnikatelé, ale povolené by bylo i omezené domácí pěstování. Vedení České pirátské strany zveřejňuje návrh “konopné” reformy na stranickém webu.

“Naše reforma počítá nejenom s legalizací, ale i s regulací a zdaněním podnikání s konopím. Přinese zvýšení bezpečnosti, ale i více než 3,2 miliardy korun, které se vyberou na daních. Dojde ke snížení výdajů spojených s neúčinnou represí. Konopí už se nebude prodávat na ulici, kde k němu mají přístup děti. Předpokladem úspěšné regulace návykových látek je také maximální omezení reklamy,” uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Legalizace konopí byla úspěšně uskutečněna v řadě států USA, např. v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Coloradu, Maine a dalších. Jenom v Coloradu prý vytvořila legalizace konopí 18000 nových pracovních míst. Legalizaci konopí navrhuje i předseda kanadské vlády Justin Trudeau z liberální strany.

“Vláda za 4 roky nedokázala zajistit konopí v lékárnách ani pacientům, kteří ho akutně potřebují. Mohu slíbit, že v případě vítězství ve volbách nebudeme dovážet konopí z Nizozemska, ale budeme ho pěstovat u nás v Česku. V Nizozemsku můžou dále pěstovat tulipány. Díky naší reformě najdeme skutečně účinný způsob, jak skoncovat s černým trhem. V Česku jde minimálně o 60 tun konopí ročně,” říká pražský zastupitel a místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Do lékáren by se mohlo dostat i konopí vypěstované v Plzeňském kraji, v Meclově na Domažlicku. Meclovské zemědělské akciové společnosti se totiž se podařilo stát se součástí jedinečného projektu, jež má potenciál stát se zdrojem informací pro světové vědecké a zdravotnické špičky. Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze se Meclovská zemědělská, a. s., pustila do projektu pěstování konopí pro výzkumné a experimentální účely. Zpravodajský portál o tom již dříve informoval (čtěte zde).

Piráti ve své reformě chtějí využít zkušenosti i ze zahraničí. Regulace tam podle nich vedla k pozitivním jevům v několika oblastech. Snížila se například kriminalita vyvolaná existencí černého trhu. Konopí a jeho produkty plánují piráti dostat mimo dosah dětí a mladistvých a nekompromisní chtějí být v případě řízení dopravních prostředků pod vlivem návykových látek. Stávající legislativní úpravu považují za očividně nefunkční.

“Výše spotřební daně bude úměrná tomu, aby pro výrobce i uživatele bylo výhodné využívat legálního trhu. Podle předběžných propočtů by se spotřební daň pohybovala kolem 30 korun na gram, celková cena by byla kolem 110 Kč/gram, aby se nám podařilo vytlačit dealery a černý trh. Jednoznačně odmítáme monopolizaci domácími či zahraničními koncerny, stát bude vydávat koncese podobně jako na hazard. Lidé budou mít právo pěstovat si konopí pro vlastní spotřebu v určitém množství, například 10 rostlin. Není třeba vymýšlet kolo, vyšli jsme z regulace, kterou už mají v Coloradu a dalších státech, oproti nim však chceme méně reklamy a komerce,” říká lékař Zdeněk Hřib, expert pirátů na problematiku zdravotnictví a garant jejich programu pro tuto oblast.

Strana požaduje možnost úhrady léčebného konopí ze zdravotního pojištění a zajištění skutečné dostupnosti pro pacienty.

“Legalizace konopí musí jít ruku v ruce s regulací trhu. Licencovaní výrobci ponesou odpovědnost za nezávadnost výrobků a povedou evidenci předprodeje. Distribuci konopí se budou moci věnovat jen ty prodejny, kde provozovatelé budou mít koncesi. A ty budou ručit za prodej pouze zletilým zákazníkům,” uvedl Zdeněk Hřib.