Home Zpravodajství Na cesty Kostel v Luko...

Kostel v Lukové – o záchranu bojují duchové

Dominantou Lukové, vesnice ležící nedaleko Manětína na severním Plzeňsku, je kostel sv. Jiří. Stojí zde od roku 1352. Má devět oken, dvoje vchodové dveře, kůr a na severní straně gotickou sakristii. Je v havarijním stavu. Věžní okna jsou rozbitá, omítka vlastně neexistuje. Ale blýská se na lepší časy – už se například opravuje střecha.

Když v roce 1796 kostel v Lukové vyhořel, stát zůstala pouze klenba presbytáře a sakristie, poškozeny byly zvony a varhany.

V interiéru bývaly původně tři oltáře. Hlavní oltář se dvěma pozlacenými sochami sv. Petra a Pavla v životní velikosti nesl obraz sv. Jiří. Boční oltáře byly zdobeny obrazy Spasitele světa a Immaculaty. V kostele se nacházela také renesanční křtitelnice, tesaná z pískovce, a další liturgické vybavení. Z mobiliáře kostela se kromě lavic nic nezachovalo. Kostelík byl v podstatě rozkraden.

Doslova světovou slávu lukovskému kostelu přinesly unikátní sochy, které vytvořil student Západočeské univerzity Jakub Hadrava v roce 2012 z látek napuštěných sádrou. Představují postavy sudetských Němců, kteří ve vesnici dřív žili a pro něž byla víra nedílnou součástí jejich životů. Každá socha byla vytvářena na živých lidech. Soch mělo být původně 33, jako symbol Kristových let, ale jeden z Jakubových spolužáků měl při instalaci zdravotní problémy a jeho socha nemohla být dotvořena. Do sádry některých postav je přidán fosfor, takže v létě, kdy do kostela svítí celý den slunce, pak večer postavy světélkují.

Unikátní výstava kostel zviditelnila. Jezdí sem nejen turisté, ale i novináři, televizní štáby, politici i cizinci. Snad i díky tomu bude téměř zaniklý kostel za pár let zachráněn. Udělejte si sem výlet. Stojí to za to. Dýchne na vás tajemno a určitě vás taky rozesmutní to, co uvidíte. Jak je možné, že stavba prohlášená za národní kulturní památku, mohla takto skončit?

Info:
Před návštěvou kontaktujte Petra Koukala, který vás provede a udělá poutavý výklad.

Email – koukl.petr@email.cz
Telefon – +420 606 169 636