Home Zpravodajství Politika Krajský šéf K...

Krajský šéf KSČM chce získat zpět levicové voliče

Parlamentní volby skončily pro KSČM a ČSSD výpraskem. Přiznává to i šéf Plzeňské krajské organizace KSČM Miroslav Kavij. „Volební propad je katapultoval zpět na počátek budování obnoveného kapitalismu v Československu po roce 1989, a pro obě strany bude do budoucna znamenat finanční potíže,“ píše Kavij na plzeňském regionálním webu své strany.

Také sebereflexe za volební výsledek a současnou krizi stran je prý v KSČM i ČSSD kupodivu podobná. Stranické sjezdy, na kterých má dojít ke zvolení nového vedení, se budou konat až v příštím roce, což vzhledem k podzimnímu termínu komunálních voleb není zrovna ideální.

Zatímco u neúspěšných pravicových a »nečitelných« stran – Straně zelených, TOP 09, KDU-ČSL – jejich lídři vyvodili osobní odpovědnost, tak za volebním neúspěchem ČSSD a KSČM stojí více faktorů, které je podle Kavije třeba v klidu vyhodnotit a pojmenovat. „Nezbývá než doufat, že na základě pravdivého pojmenování věcí dojde k naplňování skutečné levicové politiky a získání voličů, kteří k volbám pravidelně nechodí, a poprvé po více než dvaceti letech je k volebním schránkám přivedli lídři stran Okamura a Bartoš,“ konstatuje kriticky.

„Je zbytečné vymlouvat se na současnou ekonomickou prosperitu země a tvrzení, že bývalí voliči těchto stran proto přešli k pravici či k populistickým stranám. Důležitější je správně pojmenovat realitu dnešní společnosti. Nenajdeme mnoho oblastí, o kterých můžeme říci, že současný stav je lepší než před rokem 1989, v době socialismu. Přeplněné obchody, ani výběr z několika desítek toaletních papírů není tím nejlepším kritériem,“ přihřívá si ale už „polívčičku“ KSČM její regionální šéf.

Pyšníme se prý nízkou nezaměstnaností, byť nás Václav Havel ujišťoval, že tento základní jev kapitalistické společnosti nepoznáme. Otřesnou skutečností podle Kavije zůstává, že v době 21. století bereme bezdomovce jako normální stav společnosti. Stejně jako exekuce, které jsou strašákem pro všechny věkové skupiny občanů a z hlediska jejich počtu se v Evropě řadíme k těm „nejúspěšnějším“ státům.

„Ze stejného soudku jsou žebrácké mzdy značné části pracujících, kvůli kterým mladé rodiny v případě pořízení hypotéky na koupi vlastního bydlení berou na sebe oprátku až do důchodového věku. O situaci osamělých seniorů, kterým po zaplacení nájmu za bydlení zůstane pár stovek měsíčně či tisícovka, je zbytečné hovořit. Podfinancované resorty zdravotnictví, školství, dopravy, zadlužení státu, stejně jako domácností, jsou dalším hřebíčkem do rakve kapitalistického systému,“ píše krajský předseda.

Začíná se rýsovat jednobarevná vláda Andreje Babiše, která při získání důvěry Poslanecké sněmovny bude muset přestat s blábolením a začít makat. Přesně v duchu jeho hesel od roku 2013, která na jeho voliče zapůsobila. „Naplnit alespoň většinu slibů bude však nejen těžké, ale téměř nemožné. Na jejich neuskutečnění by si měly vzpomenout skupiny voličů, na které bylo pamatováno nejméně, a které pomoc státu potřebují nejvíce. Senioři a mladé rodiny s dětmi,“ připomíná Kavij. „Povinností levicových stran, které letos zcela propadly, je získat ztracené voliče zpátky. Podaří se jim to za předpokladu návratu k provádění skutečné levicové politiky. K jejím pilířům patří především oblast sociální a zdravotnictví. Vyslyší-li přání mnoha občanů v podobě přijetí referenda o vystoupení z NATO, kterého se vládní ČSSD po čtyři roky bála, za což byla potrestána ztrátou značné částí svých voličů,“ dodává.

DALŠÍ ČLÁNKY