Home Zpravodajství Politika Kromě populis...

Kromě populistických slibů a lží prý toho ANO moc nemá, míní Marek Ženíšek

„To, že A. Babiš o programu moc mluvit nechce, mě nepřekvapuje,“ napsal na Facebook plzeňský poslanec a 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Kromě populistických slibů a lží toho podle Ženíška hnutí ANO prý totiž moc nemá.

Zatímco jiné parlamentní strany představily kampaň už během jara, Andrej Babiš teprve nyní odhalil, jak by se podle něj měl změnit daňový systém. Plán ANO stojí hlavně na hromadném snižování daně z přidané hodnoty (DPH). Třeba pro točené pivo nebo řezané květiny. Prý aby je muži ženám častěji kupovali. „Napadlo to mě. Já třeba ženám pořád kupuju květiny, když jedu někam na návštěvu,“ prohlásil Babiš.

„My nejsme ani nalevo, ani napravo, ale ve středu. A myslíme si, že naše návrhy jsou rozumné. Na rozdíl od nápadů ODS a Topky neohrožují příjmy státního rozpočtu. U ČSSD se zase některé jejich návrhy nedají ani spočítat,“ říká o programu hnutí ANO jeho šéf. A prý má už spočítané, že výpadek v rozpočtu ve výši 45 miliard korun, který snížení DPH přinese, pokryje vyšší spotřeba, když lidem zůstane více peněz. „Bude vyšší spotřeba, bude růst a budou se projevovat efekty finanční správy. I EET je na začátku,“ vysvětluje strategii Babiš.

Bývalý ministr financí plánuje transformovat některá ministerstva, ale některá rovnou zrušit. „Určitě ministerstvo pro lidská práva a legislativu, to může jít klidně na spravedlnost. Ministerstvo pro vědu a výzkum je taky zbytečné, to se dá rozdělit mezi školství a průmysl. Určitě se může sloučit životní prostředí a zemědělství, tam je dost synergií. Takže to máte hned tři, která můžete ušetřit,“ řekl Babiš.

Hnutí ANO chce i masivně investovat. A do čeho konkrétně? „To by měla říct zevrubná inventura investičních záměrů. To znamená, aby každá obec, každé město, každá organizace spočítaly všechny potřebné investice na dostavění infrastruktury, domovy důchodců, domovy pro sociálně slabé, hokejový zimní stadion… Když to všechno napočítáte, tak to podle mého názoru mohou být tisíce miliard růstu a role státu by měla být, že by měl investovat podstatně víc, protože ta stavební výroba má velké rezervy,“ konstatuje Babiš.

Plzeňský poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek se programu hnutí ANO vysmívá. „Jen pro pořádek – ministerstvo pro vědu a výzkum neexistuje a státy s eurem (eurozóna) patří mezi největší ekonomiky světa, takže na tom rozhodně hůř nejsou. Navíc, volat po čtyřech letech vládnutí po masivních investicích a ještě nevědět do čeho, to už je snad poslední kapka,“ napsal na Facebooku.