Home Zpravodajství Politika Kunovou štve,...

Kunovou štve, že ve zdravotnictví stále platí, že čím víc uděláš, tím méně ti zaplatí

Zdravotní pojišťovny by místo přetahování pacientů měly lépe pracovat s daty, které kupí, ale neumějí dostatečně využít. O tom je přesvědčená bývalá dlouholetá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni a “jednička” na kandidátce Realistů do Poslanecké sněmovny v Plzeňském kraji Jaroslava Kunová. Pojišťovny si podle ní nekonkurují v ničem, jenom v nesmyslech. Řekla to v rozhovoru pro server parlamentnilisty.cz.

Problémů je v českém zdravotnictví spousta. Velké potíže způsobuje vůbec systém nastavení zdravotní péče a úhrady za ní. Pacienti podle Kunové už pochopili, že nemocnice nemusí být nejblíže, ale musí člověka správně diagnostikovat a pomoci mu. Proto je takový zájem o léčbu právě v plzeňské fakultní nemocnici. “Hovoří se o různých indikátorech a nevím co všechno, ale nakonec tu dobrou pověst rozšiřují pacienti,” říká bývalá ředitelka. Problémem ale při financování prostě je, že “když v té fakultce uděláte více práce, tak za ni peníze nedostanete. Je to nesmyslný systém, kdy čím více děláte, tím máte méně. V této době konečně snad po dvaceti letech probíhá určitá kalkulace výkonů, ale nebude to úplně vypovídající,” dodává.

Dalším velkým problémem českého zdravotnictví jsou podle Kunové zdravotní pojišťovny a jejich počet. Jako ředitelka největšího zařízení na západě Čech a jednoho z největších v republice ví po šestnácti letech ve funkci zřejmě, o čem mluví. “Nekonkurují si v ničem, jenom v nesmyslech. Pojišťovny vlastně nejsou garanty, kteří dbají o svého klienta. Oni jej podplácejí tím, že mu jednou dají brýle nebo tisíc korun na cvičení, ale jen se dívají na výsledky, ale jak je léčený, zdali je vyléčený, to nikoliv,” říká Kunová.

Pojišťovny prý nesledují z dat, která mají přístupná, jestli je v dané nemocnici nebo oddělení více reoperací. Nezajímá je, že se ambulantní sféra nerozšiřuje, nebo naopak rozšiřuje jen v jednotlivých místech, a přitom se nezajistí lepší dostupnost. “To je nezajímá. Takže nefungují dobře, jsou prostě vyběrači a distributoři peněz. Na to, abyste dostal určité léky, jsou indikace, ale ty jsou v mnohém již přežité. Takže lék může mít dobré účinky i na jiné choroby. Jenže lékař by to měl podle zákona pacientovi dát, žádá se na pojišťovnu, že je to mimo indikace. Pojišťovna to schválí, ale nezaplatí. Jsou to desítky milionů korun,” vysvětluje Kunová.

“Ať si tedy pojišťovny konkurují, přetahují pojištěnce, ale ať si konkurují v péči o pacienta, dostupností péče a podobně,” říká lídryně Realistů. “Dále by pacienti měli dostat informace, kolik co stojí. Chtěli bychom, aby každý pacient dostával takový účet povinně, třeba elektronicky. Pojišťovny mají spousty dat, která mohou využít ku prospěchu pacienta, systému, a ve svém důsledku i k úspoře, ale vůbec toho nevyužívají,” dodává.

Řešením by podle ní bylo komerční připojištění. “Dnes se systém utahuje, pojišťovny chtějí, aby se šetřilo. Velké nemocnice například musejí dělat výběrová řízení na léky, na účinnou látku. Ve výběrovém řízení vyjde lék obvykle nejlevnější, nemusí to být originál, a nemocnice musejí tento lék pacientovi dávat, pokud je hospitalizován. Bez ohledu na to, že doma používá a doplácí si na originál,” konstatuje Kunová. Také prý pojišťovny nutí lékaře, aby předepisovali léky, které ony určí.

“Pacient by měl mít možnost si i v nemocnici doplatit lék a mít možnost požadovat předpis na originál s tím, že si doplatí. To je jako v případě, když jste starší a myslíte si, že budete žít kdoví kolik let a chcete titanovou endoprotézu. Tak proč byste si za ni nepřiplatili? My tady máme jakýsi socialismus, ale ve svém důsledku na tom pacient není lépe. Mně to připomíná dobu za komunistů, kdy všichni všechno měli, ale museli si to obstarat přes kamarády, úplatky. Tak už to nyní skoro funguje, a to mne velice mrzí,” prohlásila v rozhovoru Jaroslava Kunová.