Home Zpravodajství Aktuálně Léto znamenal...

Léto znamenalo pro hasiče denně o 100 výjezdů více

Léto je tradičně obdobím, kdy hasiči vyjíždějí častěji a to nejen k požárům, ale také k technickým zásahům. Nejčastější jsou požáry v přírodním prostředí, z technických zásahů vedou výjezdy k popadaným stromům a větvím po letních bouřkách. Hasiči ale také vyjíždějí k záchranám osob z výšek, hloubek nebo vodní hladiny. Častá je i záchrana zvířat.

Letos v létě (od 1. 7. – 31. 8. 2017) vyjeli hasiči celkem ke 24 551 událostem, což znamená, že vyjížděli průměrně 396krát denně. Dlouhodobý denní průměr přitom činí 293 výjezdů. Hasiči tedy museli každý den vyjet o 100 krát častěji, oproti dlouhodobému průměru. Největší nárůst zaznamenaly právě technické zásahy. Těch bylo během letních prázdnin 14 393, tedy 232 denně (dlouhodobý denní průměr je 151). Naopak z hlediska požárů bylo letošní léto klidné. Celkem vyjeli hasiči k 3 050 požárům, což je 49 požárů denně, číslo, které přesně odpovídá dlouhodobému dennímu průměru. Tyto požáry si vyžádaly 10 lidských životů a 222 osob se při nich zranilo. Mezi požáry dominovaly ty v přírodním prostředí, takových byla více než polovina z celkového počtu, celkem 1 925. Nejčastěji hořely pole, louky a lesy. Často byly požáry spojeny se žňovými pracemi.

Příklady nejzajímavějších technických zásahů letošního léta:

Středočeští hasiči zachraňovali 9. srpna dvoumetrového leguána ze stromu a 25. července pomáhali vyprostit ovci z plastového plotu nebo psa, který si zasekl tlapku v polootevřené ventilaci okna.

V Jihočeském kraji 14. července hasiči ze tří územních odborů včetně hasičů lezců evakuovali turisty z rozbité lanovky na Kleť.

Hasiči z HZS Karlovarského kraje se zapojili do pátrací akce po dvou dětech, které se ztratily na Sokolovsku. Pátek 28. července a v sobotu 29. července prohledávali sokolovské sídliště, parky a vodní plochy. Děti byly nalezeny zdravé a spící ve vestibulu jednoho z bytových domů.

Protipovodňová opatření letošní léto prováděly jednotky libereckých hasičů. Ve Frýdlantském výběžku vlivem intenzivních srážek došlo ke zvýšení hladiny řeky Smědé. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, dávali kanálové ucpávky a pytlovali riziková místa.

Dvě obří sršní hnízda zlikvidovali 21. srpna hasiči ze stanice Litomyšl v Pardubickém kraji, poté co zdravotnická záchranná služba odvezla do nemocnice poštípanou majitelku rodinného domu.

Olomoučtí hasiči toto léto zachraňovali např. ženu z vodovodní šachty u rodinného domu, topícího se muže z koryta řeky Moravy nebo muže zraněného po pádu z výšky v zatopeném lomu na Přerovsku.

Hasiči z Hlučína v jeden den (2. srpna) zachraňovali topící se rodinu na rybníku Nezmar, kde se s posádkou potopil kajak, nebo vyprošťovali dětskou nohu zaklesnutou v ocelovém molu koupaliště.

Speciální technika ze Záchranného útvaru pomáhala s vyzdvižením nových zvonů Floriána a Vavřince do věže kostela sv. Vavřince ve městě Chodov u Karlových Varů.

Patrně nejsledovanější technickou pomocí letošního léta byla záchrana psa z liščí nory v České ráji. Hasiči i ostatní dobrovolníci se snažili najít prostředky a způsoby, jak zvířeti pomoci. Po odstranění kamenného závalu se po 16 dnech border teriér sám vyhrabal.