Home Zpravodajství Politika Lidé nemohou ...

Lidé nemohou za to, že na vyšší platy nejsou peníze, vysvětluje Václav Votava

Zpackaná ekonomická reforma ze začátku devadesátých let může podle poslance z Plzeňského kraje, šéfa sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) za to, že platy u nás jsou pořád výrazně nižší než v okolních státech. “Statistický úřad zveřejnil data o tom, že průměrná mzda v této zemi vzrostla na více než 29 tisíc korun. To je sice hezké, ale pořád s tím nemůžeme být spokojeni, zejména když dvě třetiny zaměstnanců berou plat nižší než je celorepublikový průměr. Pracujeme přitom stejně jako například Němci, ale považte, jen za jednu čtvrtinu jejich mzdy,” píše Votava na celostátním webu sociálních demokratů.

Po letech stagnace se v České republice podařilo nastartovat hospodářský růst, do země přišly nové investice, daří se i českému exportu. “Radikálně se snížila nezaměstnanost, v Plzeňském kraji na rekordních 3,5 %. Nastal čas, abychom konečně začali životní úroveň našich lidí přibližovat alespoň k průměru EU, protože spravedlivé odměňování lidí za práci je základem každé ekonomiky, která stojí na poctivých základech,” je přesvědčen poslanec.

“I když je uvedený růst mezd nejrazantnějším za posledních deset let, je to pořád málo. Může za to zpackaná ekonomická reforma ze začátku 90. let, ale i netečnost a podivné experimenty nedávných pravicových vlád. Jsem proto alergický na vyjádření „expertů” z ANO, TOP 09 a ODS, kteří tvrdí že na vyšší platy si teprve musíme vydělat. Není to pravda. V lidech ta chyba totiž není,” tvrdí Votava.

Poslanec v této souvislosti rozvíjí i jedno z hesel předvolební kampaně sociálních demokratů. “Jsem přesvědčen, že odvedená práce může být různá. Kvalitní, poctivá, těžká nebo i lehká, ale nikdy by neměla být levná,” napsal Václav Votava na webu ČSSD.

DALŠÍ ČLÁNKY