Home Zpravodajství Hlavní zprávy Loňské trhy n...

Loňské trhy na plzeňském náměstí byly rekordní. Provozovatelé chtějí dál investovat

Popularita a úroveň trhů na náměstí Republiky stoupá. Vyvrcholila loni o Vánocích, na vánoční trhy podle odhadů pořadatelů dorazilo kolem 300 tisíc lidí. Na další rok chystají pořadatelé pět trhů, nově by měl být jejich součástí také speciální tématický kolotoč, tak, jako je k vidění například na trzích v jiných městech Evropy.

foto / plzen.cz

foto / plzen.cz

„Sezona roku 2015 byla rekordní. Co se týká vánočního trhu, který trval 27 dní, měli jsme na něm 105 stánků, tedy maximální možné množství. Evidujeme velmi pozitivní reakce, lidé chválí nejen to, jak trhy vypadají, ale i složení sortimentu. Do budoucna chceme zajistit ještě více stánků s rukodělným zbožím,“ prohlásil Jaroslav Strohschneider, spoluorganizátor klasických trhů. Organizátoři si také pochvalovali, že se podařilo nalákat dva kováře, kteří ukazovali svá umění.

Podle dalšího spoluorganizátora Emila Procházky přijelo na poslední trhy loňského roku i na 60 organizovaných zájezdů návštěvníků z Německa, prodejci hlásí 300 procentní nárůst tržby právě v evropské měně. „Snažíme se zkvalitňovat i program,“ uvedl Emil Procházka. Lidem tak zpívalo o Vánocích na plzeňském náměstí deset známých interpretů včetně Martina Maxy, Jakuba Smolíka, Petry Černocké a další. „Trhy bereme jako srdcovou záležitost, nad rámec smlouvy například zajišťujeme zvonici, velký dřevěný betlém,“ dodal Jaroslav Strohschneider. V roce 2016 připravují provozovatelé pět trhů, první by měl být Josefovsko-velikonoční, a to od 17. března. Mimo vánoční trhy bývá obsazenost stánků do 45 procent, tedy zpravidla na náměstí stojí do 50 stánků. „Budou všechny tradiční trhy, vánoční bude o dva dny delší, začne dříve,“ upřesnil Strohschneider s tím, že občerstvení zůstane na náměstí Republiky i po skončení oficiálních Vánočních trhů tak, jako tomu bylo i loni.

ilustrační foto

ilustrační foto

Pořadatelé trhů počítají v letošním roce s jednou horkou novinkou. „Dalo by se využít nějakého menšího zábavného zařízení pro nejmenší. Nechali jsme si už zpracovat projekt na plzeňský tématický kolotoč. Investice je v řádech sta tisíců, možná až milionu,“ vypočítal Strohschneider. S celým projektem by mohlo finančně přispět i město. Plzeňské trhy jsou totiž jediné široko daleko, které si na sebe samy musí vydělat. „Nemáme žádné peníze od sponzorů,“ potvrdil Strohschneider. Centrální plzeňský obvod, pod který náměstí Republiky patří, přemýšlí podle starosty Radislava Neubauera o snížení platby za zábor. „Pořadatelé prokázali svoji kvalitu. Jsem přesvědčen, že se jedná o nejlepší trhy minimálně v Západních Čechách. O snížení budeme jednat,“ doplnil Neubauer.