Home Zpravodajství Politika Loterie, kter...

Loterie, která nefunguje nikde, hodnotí fungování Účtenkovky soukromníci

Ministerstvo financí si zájem o státní loterii k elektronické evidenci tržeb (EET) pochvaluje. Za necelých šest týdnů se do Účtenkovky přihlásilo půl milionu lidí a do soutěže odeslali asi deset milionů účtenek. Na rozdíl od úředníků si vedení Strany soukromníků ČR, které se netají svým odporem k EET, myslí, že je to málo. „Jen tři procenta zatím vydaných účtenek zaevidovali hraví spoluobčané do státní loterie hrazené z daní nás všech. Finanční správa to přesto považuje za úspěch,“ diví se soukromníci na svém Facebooku.

„Ministerstvo financí hodnotí vzhledem k vysokému počtu hráčů i zaregistrovaných účtenek dosavadní zájem o Účtenkovku jako velmi dobrý,“ zhodnotil pro server echo24 zájem o loterii Filip Běhal z resortu financí. Podle něj se doposud zaregistrovalo do státní loterie téměř půl milionu hráčů a do slosování je zařazeno přibližně deset milionů účtenek. Přesnější čísla by měla být podle resortu známá hned po prvním slosování. To se uskuteční 15. listopadu.

Soukromníci jsou naopak velice skeptičtí. „Zkušenosti z jiných zemí ale hovoří jasně – počáteční zájem rychle opadl a poměr přihlášených a vydaných účtenek se propadl na zlomkové hodnoty. Tento nesmysl prostě nefunguje nikde. Proč by to u nás mělo být jiné?“ – píší na Facebooku.

Půl milionu hráčů opravdu vypadá jako vysoké číslo, otázkou je, kolik z nich se zaregistrovalo třeba jen čistě ze zvědavosti a kolik účtenky do slosování posílá pravidelně. Účtenkovka odstartovala už 1. října a běží tedy přes čtyřicet dnů. Jednoduchým výpočtem se tak dá přijít na to, že každý z hráčů poslal do slosování za více než pět týdnů jen 20 účtenek.