Home Zpravodajství Politika Marek Ženíšek...

Marek Ženíšek oceňuje, že šéfka školství přijala odpovědnost za skandál na úřadě

“Jsme samozřejmě rádi, že se paní ministryně rozhodla přijmout politickou odpovědnost za své podřízené,” reaguje na odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) plzeňský poslanec, 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. “Od začátku říkáme, že ministr nebo ministryně nese politickou odpovědnost. Říkala to i sociální demokracie, když byla v opozici a my jsme byli ve vládě, zejména ve vztahu k ministru práce a sociálních věcí. Proto jsme byli trošku překvapeni, že první reakce ze strany paní ministryně byla zcela odlišná. Patrně musela čekat až na instrukce ze strany pana premiéra. Na druhou stranu je dobře, že se tak stalo a paní ministryně přijala politickou odpovědnost,” řekl v televizním zpravodajství Ženíšek.

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) se rozhodla rezignovat k 31. květnu. Dohnalo ji k tomu obvinění její náměstkyně Simony Kratochvílové z podvodů s přidělováním dotací sportovním svazům a klubům. Svůj krok zdůvodnila ministryně i tím, že ve stávající situaci kolem vládní krize nechce dávat Andreji Babišovi (ANO) záminku, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů. Nástupcem Valachové by se měl stát její dosavadní náměstek a poradce premiéra Stanislav Štech.

Výměna na postu ministra školství může mít podle Marka Ženíška určitý dopad například na přípravu rozpočtu pro tuto kapitolu. “To je ale řešitelné tím, že až paní ministryně definitivně skončí, bude nahrazena jiným politickým ministrem. Ten bude mít hlavní prioritu právě bojovat za kapitolu školství. Nemusí to být pro školství tedy tak dramatické,” vysvětluje.

Krok ministryně ocenilo celé vedení TOP 09 včetně jejího předsedy Miroslava Kalouska. Marek Ženíšek ale připomíná, že odchodem Valachové vyšetřování dotačních podvodů na ministerstvu školství nekončí. “Paní ministryně přijala politickou odpovědnost. To je správně, ale kauza, která je s ministerstvem školstvím spojena, stále trvá. Pevně věřím, že bude vše řádně vyšetřeno,” řekl Ženíšek.