Home Zpravodajství Politika Mentální klim...

Mentální klimatická změna u politiků? Pavel Šrámek to připouští

Naše zemědělství je dnes v hluboké krizi, tvrdí plzeňský poslanec a farmář Pavel Šrámek (ANO) v rozhovoru pro server parlamentnilisty.cz. “A bohužel málokdo si to chce přiznat. Není v krizi ekonomické, ale strukturální. Pokud neprovedeme strukturální změny našeho zemědělství a systému dotací v něm, dlouhodobá výkonnost a ekonomičnost českého zemědělství bude neudržitelná,” konstatuje Šrámek.

Takový stav zemědělství způsobily podle poslance změny v období divokých 90. let a především privatizace zpracovatelských podniků. Mnohé zkrachovaly nebo byly cíleně vytunelovány. “Prvovýrobci pak neměli kam udat svoji produkci a došlo k velké likvidaci především živočišné výroby. Druhá fáze a rána přišla v roce 2004 vstupem do EU. Naše přístupové podmínky v zemědělství byly vyjednány naprosto amatérsky a až tragicky nevýhodně,” říká Šrámek.

Velké problémy nastaly po změně systému dotací tzv. „na hektar“, což mělo další zničující efekt na naši živočišnou výrobu. Znamenalo to likvidaci stád hovězího i vepřového. “Západní stará EU 15 se při vstupu naší země bála, že nebude schopna konkurovat velmi kvalitním a levnějším potravinám z východních zemí nové EU 10. Chtěli naopak svoje přebytky ze svých vlastních zemí uplatnit na nových trzích střední a východní Evropy. A to se jim, díky našim vyjednavačům vstupu do EU, podařilo dokonale,” konstatuje Šrámek.

Dnes prý se k nám přes jejich řetězce doslova valí jejich nadprodukce. “Často druhá jakost, kterou by Němec ani Francouz nejedl. Dílo dokonáno. A výsledek? V roce 1990 jsme měli více než 1,3 milionu dojných krav, dnes 370 tisíc, zatímco Němci jich mají pořád stejně. Ztratili jsme tím téměř tři čtvrtiny organické hmoty vracené na pole. V důsledku toho máme eroze půdy, sucho a lokální záplavy. Svádíme to na klimatické změny. Částečně ano, ale celkově nesmysl. Jeďte se podívat do Rakouska a do Bavorska na kvetoucí políčka. Tam asi klimatická změna není, že? Mám někdy pocit, že někteří politici prochází mentální klimatickou změnou,” kroutí hlavou Pavel Šrámek.