Home Zpravodajství Kultura Město bez Žid...

Město bez Židů – němý, přesto vypovídající film

První speciální projekci němého filmu Město bez Židů s živým hudebním doprovodem mohou zhlédnout návštěvníci ve středu 22.  listopadu v sušickém kině od 19.30 hodin. Uskuteční se v rámci právě probíhající  mezinárodní konference s názvem Fenomén venkovských Židů.  

„Tento film, natočený rakouským filmovým režisérem Hansem Karlem Breslauerem, byl celá desetiletí – až do znovuobjevení neúplné kopie v Nederlands Filmmuseum v roce 1991 – považován za ztracený. Město Utopia prožívá krizi, pobouření lidu roste a starosta vidí jediné řešení: vyhnat Židy. Tato znepokojující politická vize, která spatřila světlo světa v roce 1924, je nejvýznamnější němý film rakouské kinematografie,“ uvedla jedna z organizátorek konference Sarah Sofia Huikari.

Snímek Město bez Židů, natočený ve Vídni v době rozmachu antisemitismu a nacionalistického nebezpečí, bude promítnuto s živým hudebním doprovodem Orchestru BERG. Toto špičkové hudební těleso již celou řadu let přivádí na českou hudební scénu inovativní, ale zároveň divácky atraktivní projekty kombinující současnou hudbu s tancem, filmem a divadlem. Novou hudbu k filmu složil skladatel Petr Wajsar.

Vstupné na projekci je pro diváky zdarma – místa je možné rezervovat na webových stránkách www.kinosusice.cz