Home Zpravodajství Hlavní zprávy Mezinárodní s...

Mezinárodní sportovní hry seniorů vyhrálo družstvo Plzeňského kraje

Mezinárodní sportovní hry seniorů Plzeň 2017 se uskutečnily v úterý. Slavnostní zahájení  proběhlo za veliké nepřízně počasí od 9 hodin na Atletickém stadionu města Plzně. Veliká průtrž mračen zahnala všechny účastníky na krytou tribunu, včetně vzácných hostů, kterými byli hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a primátor Plzně Martin Zrzavecký, kteří převzali záštitu nad celou akcí. Zahájení se zúčastnili kromě představitelů Rady seniorů ČR, včele s předsedou Zdeňkem Pernesem, v neposlední řadě také představitelé vlády ČR,  ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Vy všichni jste pro nás mladší vzorem, řekla.

Celkem bylo přihlášeno 20 osmičlenných družstev, nechyběli ani zahraniční účastníci z Maďarska, Slovenska, Polska a Německa. Soutěžit se mělo v desetiboji, který zahrnuje: běh (muži 60 m, ženy 40 m), basketbal (hod basketbalovým míčem do basketbalového koše s odrazovou deskou ze vzdálenosti 6 m, 3 pokusy), běh s tenisovým míčkem na tenisové raketě (běh do vzdálenosti 30 m na čas), hod šipkami (do terče 50 x 50 cm ze vzdálenosti 2,5 m), transport břemene na kolečku (váha 5 kg, 10 m tam i zpět kolem mety), hod kroužky (průměr 30 cm, kužel z umělé hmoty o výšce 50 cm z vzdálenosti 3 m), střelba golfovým míčkem a holí (na terč 30 x 30 cm ze vzdálenosti 5 m, 3 pokusy, hole pro praváky i leváky), střelba hokejkou a tenisovým míčkem na malou hokejovou branku ve vzdálenosti 10 m (3 pokusy, branka o rozměrech 60 x 35 cm, hokejky pro praváky i leváky), hod gumovým granátem na plošný cíl (cíl ve vzdálenosti 12 m pro muže a 8 m pro ženy. Cíl o rozměrech 1 x 1 m, 2 x 2 m  a 3 x 3 m). střelba vzduchovkovou puškou (vleže na terč 15 x 15 cm, 3 nástřely a v tělocvičnách v areálu Středního odborného učiliště elektrotechnického.

Bohužel, jak  sdělila ředitelka Mezinárodních sportovních her seniorů Vlastimila Faiferlíková, musely být některé, z deseti výše uvedených disciplin, alespoň pro dopoledne zrušeny nebo přeloženy do tělocvičen. Nakonec ale se přece jen počasí  umoudřilo, že se mohlo závodit odpoledne už i venku. Z deseti disciplin se díky skvělým organizátorům nakonec neuskutečnila jen jedna, střelba vzduchovkovou puškou.

Celkové umístění osmičlenných smíšených družstev:

1. Družstvo Krajské rady seniorů Plzeňského kraje

2. Družstvo Krajské rady seniorů Olomouckého kraje

3. Družstvo Krajské rady seniorů Ústeckého kraje

Na středu byl připraven pro závodníky doprovodný program, v jehož rámci mohli účastníci navštívit Plzeňský Prazdroj, Techmanii, Loosovy interiéry, Moving station i historické centrum Plzně.

Organizačně zajišťovalo akci plzeňské Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM,z.s., které je členskou organizací Rady seniorů. Organizátoři pozvali diváky nejen z řad seniorů, aby přišli povzbudit soutěžící, kteří prokazují, že sportovat i soutěžit se dá v každém věku a jsou příkladem i pro mnohem mladší. Bohužel, počasí tomu nepřálo.