Home Zpravodajství Hlavní zprávy Miloslav Zema...

Miloslav Zeman končí s politikou v hnutí ANO 2011

Lídr loňských krajských voleb na Plzeňsku za ANO Miloslav Zeman končí s politikou v hnutí ANO 2011. Opouští funkci šéfa zdravotnického výboru na hejtmanství i krajského zastupitele. Informace o tom přinesl jako první server denik.cz v sobotu v podvečer.

Hnutí ANO v loňských krajských volbách pod vedením šéfa Hospodářské komory Plzeňsko Miloslava Zemana volby vyhrálo s 21,5 procenta hlasů. O koalici se s ním nikdo nebavil a už o volebním víkendu si ji domluvila ČSSD s ODS, Občany patrioty a Koalicí pro Plzeňský kraj. Hnutí ANO tak skončilo v opozici. Neschopnost vyjednat víc než zdravotní výbor, který pro ANO zbyl, byla Zemanovi, byť neveřejně, hodně vyčítána.

Zeman šel do voleb jako nestraník, což chtěl později změnit a požádal o členství. Musel podstoupit půlroční čekací lhůtu, jenže oblastní ani krajská organizace ANO nakonec jeho přijetí nedoporučila.

“Složil jsem mandát krajského zastupitele,“ potvrdil Deníku Zeman. Tvrdí, že nikoliv důvodem, ale urychlením jeho rozhodnutí bylo to, že jej ANO v Plzni i v kraji odmítlo přijmout za člena, přestože s ním v čele vyhrálo loňské krajské volby.

V krajském zastupitelstvu usedne místo Zemana náhradník z kandidátky Karel Filipčík, na pozici šéfa zdravotnického výboru Zemana vystřídá zastupitel Petr Vanka, pro kterého chce ANO na kraji uvolněnou, tedy plně placenou funkci. Dosud šlo o funkci neuvolněnou. “Požádali jsme o změnu,” potvrdil šéf krajské organizace ANO Jan Volný. Podle něho se Zemanův nástupce ve funkci šéfa zdravotního výboru Petr Vanka na funkci ‘už půl roku pečlivě připravuje’ a hodlá v ní pracovat na plný úvazek.