Home Zpravodajství Na cesty Milovníci šum...

Milovníci šumavské divočiny mohou opět vyrazit do rašelinišť nebo do pralesa

Projekt „Průvodci divočinou” letos probíhá již desátou sezonu. V letošním roce si můžete rezervovat místo na jedné či více z celkem 123 připravených výprav za poznáním divoké přírody Národního parku Šumava. Výlety začaly 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední proběhne 26. října a shodou okolností i ta zájemce zavede do kaňonu Křemelné s východiskem v Srní. Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy”, kteří absolvovali kurz pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích.

Nové, i ty již vyzkoušené atraktivní trasy, čekají letos na všechny milovníky šumavské divočiny. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava pro letošek nabízí více než 100 vycházek, což znamená, že do terénu letos vyrazí až 1 200 vážných zájemců o šumavskou divočinu. Při výpravách do šumavské divočiny zavítáte již na tradiční místa – do původních horských pralesů na Trojmezné a na Smrčině nebo si prohlédnete úchvatný kaňon řeky Křemelné. Můžete projít také člověkem opuštěný Vltavský luh a navštívit domov tetřeva na Modravských pláních. Krásný výlet si užijete k divokému toku řeky Blanice, kam se vychází od Křišťanova nebo do Královského hvozdu trasou Zadní Chalupy. Vybrat si můžete i výlet na Jasánky a do dalších opuštěných oblastí na pravém břehu Lipna. Opravdový prales zažijí ti, kteří vyrazí na Boubín, nově návštěvníky lákají i Kvildské pláně.

A právě v letošním roce se podařilo rozšířit  nabídku o trasu po Kvildských Pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se budete moci vydat podél “travnaté Vltavy”, jinak známé jako řeka Řasnice.

Do nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, nejvýše jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny července do konce října. Do výprav za přírodou je nutné se registrovat na webových stránkách parku Šumava. Turisty při výpravách provádí celkem 14 odborně vyškolených, zkušených místních průvodců. Pro ně je průvodcování turistů celoživotním povoláním a dokáží všem turistům velmi poutavě vysvětlit, proč si je šumavská divočina zcela podmanila.