Home Zpravodajství Politika Minimální důc...

Minimální důchod ve výši minimální mzdy navrhuje člen Strany práv občanů

Důchodci, a zejména vdovy a vdovci, by měli mít minimální důchod na úrovni minimální mzdy. V současné době tedy 11 tisíc korun. Přesvědčen je o tom člen Strany práv občanů v Plzeňském kraji Vladislav Krumer. „To je i vzhledem ke zvyšování cen základního spotřebního koše důchodců, jako jsou potraviny, náklady na dopravu a bydlení, na léky a potřebné služby minimum, které může zajistit pro tyto občany skromné přežívání,“ konstatuje Krumer v komentáři na webu své strany.

Pokud by někdo chtěl namítat, že si důchodci mohou o finance požádat ze sociálního fondu, měl by si podle Krumera uvědomit, že je to pro mnohé nedůstojné anebo i složité. „Těm poslancům, co by s tím nesouhlasili, připomínám, že oni dostávají vedle vysoké mzdy a jiných náhrad, také náhrady na bydlení. To bylo podle nich měsíčně pouze sedmnáct tisíc, tak si museli k tomu v březnu přidat ještě tři tisíce, to asi proto, aby měli na snídani. A také si přidali za poslední dva roky na mzdách dvakrát po sedmi tisících a důchodcům přidali jednou čtyřicet korun a podruhé tři sta,“ zdůvodňuje svůj návrh přidat důchodcům Vladislav Krumer.

Jedním ze znaků kulturní a slušné společnosti je to, jak se umí postarat o staré lidi, kteří v životě poctivě pracovali, vychovali svoje děti. „K tomu máme podle toho, za jakých podmínek žije řada důchodců, dosti daleko,“ konstatuje Krumer a rozebírá, čím vším museli naši senioři projít. „Mnozí z nich prožili jedno z nejhorších období naší novodobé historie nástupem fašismu ve třicátých letech minulého století. Následně vstup hitlerovského Německa na naše území, vyhlášení války a odtržení „Sudet“ od Československa. Prožili hrůzy druhé světové války a dobu naděje po jejím ukončení. Naději po osvobození, kterou srazila realizace dohody vítězných mocností o dělení světa po válce. V této době žili a pracovali pro dobrý život svůj a svých dětí. Prožívali také dramatické roky 1968 a 1989.   Po sametové revoluci byla další naděje, že vše půjde dopředu, pro lepší život lidí a svobodu. Dostavilo se ale zklamání, zejména u těch slušných, skromných a bez ostrých loktů. V tom jim proběhl život a dočkali se důchodu. Většina důchodců však nedosáhne na důchod, který dovoluje slušný život,“ prochází historií člen Strany práv občanů.

Vladislav Krumer, který v roce 2013 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny připomíná ještě, že nejhůře se mají vdovy a vdovci a na závěr komentáře klade poměrně návodnou otázku: „Tak koho volit v podzimních volbách?“