Home Zpravodajství Aktuálně Ministerstvo ...

Ministerstvo varuje: Rizikové nejsou jen oranžové, ale i vícebarevné petúnie

Na evropský trh se dostaly geneticky modifikované sazenice oblíbených petúnií. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli tomu bilo na poplach už začátkem června. Zpravodajský portál Plzen.cz o tom již tehdy informoval (čtěte zde). Úředníci na webu ministerstva informovali, že mají oranžovou barvu a obchodníci mohou za jejich šíření dostat pokutu až půl milionu korun.

Podle nejnovějších výsledků kontrol v zemích EU nejsou geneticky modifikované jen oranžové petúnie, ale i vícebarevné. A je jasné, že se dostaly i do Plzeňského kraje. MŽP proto apeluje na šlechtitele a pěstitele, aby si včas prověřili semena a řízky svých petúnií, které použijí pro příští sezónu, zda neobsahují genetickou modifikaci.

Česká inspekce životního prostředí ČIŽP) přichází s informací, že během kontrol prováděných ve všech zemích Evropské unie bylo zjištěno, že genetické modifikace se vyskytují nejenom u oranžových petúnií, ale i u vícebarevných květů.

Jak jsme již uvedli ve zprávě 7. června, geneticky modifikované petúnie se změněnou barvou květu nepředstavují riziko pro zdraví ani pro životní prostředí. Zahrádkářům, kteří uvedené petúnie pouze pěstují, ale neobchodují s nimi, pokuty nehrozí. Naopak obchodníkům a prodejcům může ČIŽP uložit pokutu až 500 000 korun, protože uvádění nepovolených GMO na trh zákon zakazuje.