Home Zpravodajství Aktuálně Místo bývalé ...

Místo bývalé sirkárny bude v Sušici obchodní centrum. Ne všichni jsou z toho nadšeni

Z plánů vybudovat v Sušici v areálu bývalé sirkárny Solo obchodní centrum je rozčarovaná krajská radní pro zdravotnictví a současně zastupitelka Sušice Milena Stárková z ČSSD. A není sama. Proti vzniku nového obchodního centra se už dříve postavili někteří podnikatelé, další politici i občané. Stárková si na Facebooku posteskla: „Další obchodní centrum v Sušici, k tomu další parkoviště…“

Plány investora na vybudování obchodního centra za 200 miliónů korun v areálu bývalé sirkárny brzdil vleklý spor, ve kterém se hrálo o zachování části objektů v chátrajícím sídle věhlasné továrny. Za památku nakonec ministerstvo kultury pravomocně prohlásilo administrativní budovu, zahradní domek a s tím spojené prostory. Ostatní stavby půjdou k zemi. Snad ještě s výjimkou komínu, který sice není památkou, ale stát si jej cení jako hodnotný.

Investor podrobnosti o projektu zveřejnil v roce 2012. Celková prodejní plocha měla zaujímat pět tisíc metrů čtverečních, pro řidiče mělo být k dispozici 250 parkovacích míst. Část místních sice byla proti, ale jednalo a jedná se dál. Milena Stárková z toho nyní na Facebooku viní vedení města. „Před 3 lety si o tom potichu rozhodli na radě města, neinformovali ani zastupitele. Město vede dál stejná parta, lidem tohle nevadí. Ti schopní pracují jinde, jsou přes týden pryč ze Sušice. Nulová podpora místních podnikatelů, tohle mnohým srazí vaz. Škoda,“ uvádí doslova.

Vedení města se vývojem v celé kauze zabývá a slibuje, že se s vlastníkem pokusí domluvit na využití památkově chráněných objektů. Vzniknout by v nich mohlo například muzeum sirkařství. „Od začátku jsme chtěli, aby byl na sirkárnu zachován historický odkaz. Uvažovali jsme o domečku, pokud k tomu přibyla ještě administrativní budova, je to dobře,“ komentoval aktuální rozhodnutí pro novinky.cz sušický starosta Petr Mottl (ODS).