Home Zpravodajství Kultura Moving Statio...

Moving Station v Plzni otevře divadelní sezónu novou inscenací

Prostor pro současné umění a vzdělávání Moving Station otevře divadelní sezónu 12. září uvedením původní autorské divadelní inscenace reagující na aktuální společenské téma. Představení Internet věcí vzniká pod vedením principála a kmenového režiséra brněnského Divadla Feste Jiřího Honzírka. Jedná se o pilotní projekt programové sekce Mezinárodního festivalu Divadlo nazvané Johan uvádí.

Centrum pro kulturní a sociální projekty Johan nabízí setkání s divadlem na scéně Moving Station již od roku 2000. Bývalá nádražní budova postupně proměňovaná aktivistickou prací v nezávislý kulturní a společenský prostor v čase Mezinárodního festivalu Divadlo nabídla zázemí projektům na hranici tance a fyzického divadla. Mnohé z dříve okrajových žánrů se nyní stává legitimní součástí hlavního proudu, a tak i programová sekce Johan uvádí hledá svou současnou podobu. „Klíčem k inovované dramaturgii se stává premiéra původního festivalového projektu rezidentního režiséra pracujícího s aktuálním společenským tématem, jež se zřetelně odráží i v životě města Plzně. Každý rok bychom rádi uvedli jednu takovou premiéru. Prvním, kdo spolu s námi do toho jde, je Jiří Honzírek s projektem Internet věcí,“ řekl Roman Černík, ředitel organizace Johan a hlavní dramaturg prostoru Moving Station.

Internet věcí je v informatice označení pro propojení vestavěných zařízení s internetem. Kdo ale určuje, jaká propojení jsou opravdu potřebná? Je naše občanská společnost natolik odpovědná a rozvinutá, aby rozhodovala, co k internetu připojíme a co nikoliv? Nebo necháváme rozhodovat firmy a politiky? Tohle je vážná zkouška občanské dospělosti, trenažér schopnosti být svobodní.“, uvedl k námětu inscenace režisér Jiří Honzírek.  Představení vzniká v rámci letní umělecké rezidence režiséra a herců Taťány Janevové, Markéty Hausnerové a Daniela Možnara, které si režisér vybral na základě přihlášek do otevřené výzvy.

„Prostor Moving Station je po své rekonstrukci v roce 2015 upravený tak, aby umožnil pobyt a tvorbu umělců přímo v budově. Organizace Johan zde hostí celosvětově významné tvůrce v oblasti divadla, tance a a tzv. performing arts a podílí se na vzniku nových představení, která zde následně uvádí během divadelní sezóny.“ uvedla Eva Kraftová, koordinátorka vnějších vzatů Moving Station a dodala: „Plzeňské publikum tak má možnost vidět nová díla, která často reagují na současná společenská témata. Johan tímto naplňuje své poslání zaměřené na vzdělávání a rozvoj občasnské společnosti. Prostředkem je mu umělecká tvorba, kterou podporuje na amatérské i profesionální úrovni.“

Inscenace Internet věcí bude na programu festivalu celkem čtyřikrát. Johan dále uvede premiéru česko-německého tanečního představení ONENESS (ProART Company a Phase Zero Productions), plzeňskou premiéru pozoruhodné umělecké inkluze zahrnující originální díla soudobé výtvarné scény, tanec, hudbu i divadelní akci FRAGMENTY MILOSTNÝCH OBRAZŮ (Spitfire Company) a odvážný umělecký výkřik polské performekry Aurory Lubos WITAJCIE/WELCOME.

Vstupenky na všechna divadelní představení programové sekce Johan uvádí jsou k dostání v on-line předprodeji sítí GoOut a Plzeňská vstupenka a od 4. září také na místě, tj. na baru kavárny Moving Café.

INTERNET VĚCÍ

premiéra 12. 9. 2017, 20:00, Moving Station, Plzeň

reprízy 13. 9. 2017, 20:00, 14. 9. 2017, 13:00 a 17:30, Moving Station, Plzeň

Představení bude dále na repertoáru Moving Station.
koncept / scénář / režie: Jiří Honzírek,
draturgická spolupráce: Roman Černík
hrají: Taťána Janevová, Markéta Hausnerová, Daniel Možnar a další
hudba: Eva Rohleder
technická spolupráce: Jonáš Špaček
odborná tématická konzultace: Hannah Schling
produkce: Johan – centrum pro kulturní a sociální projekty
podpořili: Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň.
Projekt vznikl v rámci grantové podpory uměleckých rezidencí ve městě Plzeň.

Jiří Honzírek: principál Divadla Feste, kmenový režisér, spiritus agens

Studoval režii a dramaturgii na brněnské JAMU (2006). Absolvoval studijní stáže na Hoogeschool voor de Kunsten v Amsterdamu (2002, 2003) a Folkwang Hochschule v německém Essenu (2004). V současné době studuje doktorandský program na katedře Teorie a dějin divadla FF MU. V roce 2006 založil Divadlo Feste, kde je uměleckým šéfem. Pohostinsky nastudoval inscenace v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, Západočeském divadle v Chebu, Městském divadle Most, Švandově divadle na Smíchově, Slováckém divadle v Uherském Hradišti, HaDivadle, Divadle Polárka. V letech 2009 a 2010 přednášel na FSS MU kurz Umění, politika, média. Po inscenacích Pásla koně na balkóně a Mimořádné události (Martin Crimp) nastuduje pro Divadlo Feste světovou premiéru textu Romana Sikory Pohřbívání.