Home Zpravodajství Politika Na Brusel nad...

Na Brusel nadáváme a na druhé straně se nám jeho diktát nevadí, zlobí se Maštálka

Ze všech stran v České republice včetně úst oficiálních představitelů státu slyšíme, jak nám Evropská unie do všeho mluví, a co zase ten škaredý Brusel vymyslel. Na druhé straně prý nám to zase až tak nevadí. Komentuje to plzeňský europoslanec Jiří Maštálka (KSČM) na svém webu.

„Jako europoslanec zvolený za KSČM se samozřejmě setkávám s oficiálními pozicemi České republiky, ze kterých pro mě ale čím dál častěji vyplývá, že nám možná diktát Bruselu až tak nevadí. Příkladem může být současný návrh směrnice o tzv. testu přiměřenosti, který projednáváme ve výboru pro ochranu spotřebitele, a který ČR podporuje. Asi by se vám zdálo logické, že si každý členský stát může rozhodnout o tom, jakou právní úpravu regulovaných profesí zvolí. Myslel jsem si to také,“ píše Maštálka na svém webu.

Z návrhu, o kterém europoslanec mluví, vyplývá povinnost zaslat každý zamýšlený návrh českých regulací a pravidel v této oblasti před jejich přijetím Evropské komisi. Ta je možná schválí, ale možná taky ne. Komise bude posuzovat například i to, zda tříletá povinná praxe pro advokátní koncipienty předtím, než budou připuštěni k profesním zkouškám, je přiměřená, nebo nikoli.

„Není mi jasné, jak nějaký úředník v Bruselu může zhodnotit rozdílné tradice a historické zkušenosti jednotlivých členských států,“ diví se Maštálka. „Asi naivně se domnívám, že naší prioritou by mělo být chránit domácí pracovní trh a snažit se udržet si kvalitní odborníky doma, a ne je vysílat do zahraničí. To by mělo být v zájmu i našich čelných představitelů,“ dodává.

„Není to poprvé ani naposledy, kdy má KSČM jiný názor než zbytek českých politických stran zastoupených v Evropském parlamentu. Když už si necháme mluvit i do systému vzdělávání a pracovního trhu, nevím, proč se ohánět principem subsidiarity (politická zásada, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům – pozn. red.). Zřejmě ho můžeme ze zakládacích smluv rovnou vyškrtnout,“ zlobí se na své kolegy Jiří Maštálka.

DALŠÍ ČLÁNKY