Home Zpravodajství Politika Nakupte si zá...

Nakupte si zásoby, bude se opět prohlubovat demokracie, radí okamurovec

Na konci května stát zakázal kouření v restauracích a krabičky cigaret se už v Česku prodávají rok jen s odpudivými obrázky. Tím ale boj proti návykovým látkám nekončí. Na řadu přichází regulace alkoholu. Podle Státního zdravotního ústavu je pití rizikové u dvou třetin Čechů. Národní protidrogový koordinátor navíc upozorňuje, že stát vynaloží víc peněz za řešení dopadů pití alkoholu, než kolik vybere na spotřební dani. Místopředseda okamurovy Svobody a přímé demokracie v Plzeňském kraji Zdeněk Maštalíř na to reaguje jednoznačně. “Nakupte si zásoby, bude se opět prohlubovat demokracie,” napsal na regionálním stranickém Facebooku.

Dopady nadměrného pití alkoholu jsou podle zdravotnických odborníků široké – zdraví, závislost, úrazy, nehody i sebevraždy. “V oblasti sociální je důsledkem užívání alkoholu ztráta sociálních rolí a funkcí uživatele,” vysvětlil Českému rozhlasu Viktor Moravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Proti alkoholu a návykovým látkám chce stát postupovat řadou opatření. “Pokud jde o dostupnost, ukazuje se, že jak v oblasti tabáku, tak alkoholu, je omezení dostupnosti pro konečného spotřebitele jedním z nejúčinnějších. Významným faktorem, který spotřebu reguluje, je také cena,” dodal Moravčík.

Místopředsedu regionálních okamurovců zpráva o omezení naštvala. “O tom, zda si smíte koupit láhev rumu nejspíš bude rozhodovat někdo mnohem moudřejší, než jste vy. A až to zavedou, budou nutné i domovní prohlídky, abyste si nepálili alkohol doma sami,” napsal na sociální síti Zdeněk Maštalíř.

Omezení prodeje alkoholu není v některých evropských zemích ničím výjimečným. Typickým příkladem státní regulace je Švédsko. Tam si výrobky s obsahem alkoholu vyšším než 3,5 procenta lidé můžou koupit jen ve státním řetězci obchodů Systembolaget. Jinde si nepořídí třeba ani silnější piva nebo víno. V Polsku se nesmí prodávat alkohol při mimořádných smutečních událostech, platilo to třeba v Krakově roce 2005 v den pohřbu papeže Jana Pavla II. Teprve před několika lety pak v Polsku zrušili úplný zákaz prodeje alkoholu ve vnitrostátních vlacích.