Home Zpravodajství Aktuálně Nejlépe place...

Nejlépe placené práce – mohou se týkat i vás?!

Kdo z nás by denně nepřemýšlel nad svou prací. Měli jsme dobrý pracovní den? Povedlo se nám všechno? Má naše práce perspektivu a smysl? Nejde jen o to, zda nás naše práce baví, ale zda nás také uspokojuje finančně. Zajímá vás, jaká povolání jsou nejlépe placená? Možná je vykonáváte právě vy a nebo máte přinejmenším šanci si ještě přilepšit! Čtěte dál…

Pracovníci v řídících funkcích jsou na tom nejlépe!

Pokud nahlédneme do aktuálních a nejčerstvějších statistik nejlépe placených zaměstnání v České republice, výsledky nejsou v podstatě překvapující. Z hlediska výše mezd první příčku nejvyšších výdělků obsadili zaměstnanci pracující v oblasti řízení letového provozu. Jinak řečeno odborníci, kteří mají na starost komunikaci s piloty letadel a udělují jim tedy během letu pokyny. Zde se pohybujeme v řádech sta tisíců. Ti si totiž přijdou na více než 200 000 korun hrubého měsíčně! To je opravdu závratná částka, nemyslíte? Hned za tyto odborníky se na druhém místě zařadili představitelé velikých společností a institucí. Medián jejich mezd se šplhá k více než 155 000 korun. Na bezmála půl milionu korun si však měsíčně může přijít až desetina nejlepších z nich! Třetí místo v příčce zaujímají piloti, navigátoři a palubní technici. Ti si vydělají měsíčně „jen“ o zhruba polovinu méně než řídící letového provozu, tedy kolem 100 000,-.

Za těmito zaměstnanci z oblasti letectví se v rámci nejvyšších výdělků umístili primáři v oblasti zdravotnictví. U nich činí měsíční mzda něco kolem 90 000 korun. Ovšem v porovnání s lídry velkých společností, si zhruba desetina nejlepších primářů vydělá měsíčně třikrát méně, to znamená okolo 150 000,-! Špatně na tom nejsou rozhodně ani řídící pracovníci v oblasti finančních služeb, jejichž měsíční výdělek vychází k  90 000 korun. A nebo řídící pracovníci v oblasti reklamy a styku s veřejností, kteří svou mzdou přesahují 80 000,-. Zkrátka, jak je vidět z průzkumů, vyplatí se být na postu řídícího pracovníka – řídit něco nebo někoho znamená v tomto případě nejrychlejší cestu k velkým penězům!

Nedostatek zaměstnanců v nejrůznějších oborech zvyšuje platy!

Ovšem pokud nebudeme posuzovat jen samo o sobě nejlépe placené práce, můžeme se podívat na situaci i z trochu jiného úhlu. Jsou totiž pracovní pozice, které se nemusejí jevit tak lukrativně, jako ty výše zmíněné, přesto jsou slušně placené. Proč? Vysvětlení nehledejme daleko. Je to jednoduché. V posledních letech totiž roste poptávka po nových zaměstnancích v určitých oblastech trhu práce. Potencionálních pracovníků je nedostatek a s tím logicky souvisí i navyšování mezd v poptávaných oborech. V první řadě zajisté jmenujme IT specialisty a vývojáře schopné adaptovat se na nové technologické postupy. Po těch je poptávka skutečně vysoká. Ovšem pro toto odvětví jsou charakteristické nemalé regionální mzdové rozdíly. Nejvíce si mohou „ajťáci“ vydělat v Praze (100 000,-) a nejméně v Olomouci (60 000,-).

Průmysl je hned po IT další velice poptávanou oblastí po nových lidech. Zaměstnavatelé mají zejména zájem o technicky a jazykově vzdělanou pracovní sílu. Tím, že je ekonomika v dobré kondici, firmy v tomto oboru pochopitelně investují, ale naráží na zájemce s nedostatečnou kvalifikací. Největší poptávka je po specialistech v oboru strojírenství, elektrotechniky a elektroniky. Vysoce žádaní jsou konstruktéři, technologové a výrobní inženýři. Poptávka roste i po specialistech technického nákupu, kvality a v neposlední řadě i CNC operátorů, nástrojařů, kontrolorů kvality i skladníků s průkazem VZV. Mzdy se většinou regionálně neliší tak markantně jako v IT, i zde ale mohou být rozdíly viditelné. Například vedoucí výroby si vydělá zhruba od 80 do 120 000 korun. CNC operátor pak od cca 23 do 40 000,-. Za zmínku stojí i to, kdy v posledních asi pěti letech nejrychleji vzrostly mzdy montážním dělníkům, a to více než dvojnásobně!

Zaměstnavatelé se setkávají i s nedostatkem zaměstnanců v oblasti lidských zdrojů, zejména personalistů a náborářů, díky kterým by se fakta výše zmíněná mohla posunout k lepšímu. V oblasti administrativy je největší zájem o asistentky a recepční. Ty patří takzvaně k nedostatkovému zboží, což jim značně zvedá mzdy. Samozřejmě je nemalá poptávka i ve farmacii a zdravotnictví, především po zdravotních sestrách. To už ale asi všichni víme. Na přilepšení si přijdou i ti z vás, kteří jsou zaměřeni na oblast bankovnictví a financí, obchodní a marketingovou činnost nebo dokonce stavebnictví. Základem všeho je pro zaměstnavatele patřičná kvalifikace, praxe, vzdělanost a samozřejmě pro mnohé i cizí jazyky. Pokud nejste s prací spokojeni, neotálejte a rychle jednejte. Jak vidíte, nebo respektive čtete, možnosti tady jsou!