Home Zpravodajství Aktuálně Nejoblíbenějš...

Nejoblíbenější destinací pro dovolenou je pro Čechy Chorvatsko

Češi stále více cestují do zahraničí. Delších cest přesahujících čtyři noci jsme loni podnikli ve srovnání s rokem 2015 o 70 tisíc více. Celkem tak Češi za hranice vyrazili 4,3 milionkrát. Loňským hitem bylo po roční pauze opět Chorvatsko. Překonalo Slovensko, o které klesl zájem proti historicky nejsilnějšímu roku 2015 o celou třetinu. Ve většině zemí za dovolenou letos oproti loňsku ušetříme. Levněji než v tuzemsku ale letos nakoupíme jen v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. Nejdražší jsou z populárních destinací Rakousko a Francie, ukazuje analýza českých dovolených od UniCredit Bank.

Chuť Čechů cestovat neklesá, loni jsme meziročně podnikli o necelá 2 % více delších zahraničních cest, tedy 4,3 milionu. To je nejvíce za posledních sedm let. „Nejrychlejší růst reálných mezd za posledních osm let i klesající nezaměstnanost se promítají do zájmů Čechů cestovat za hranice naší země,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Nejpopulárnější dovolenkové destinace Čechů pro dovolené trvající déle než 4 dny.

Stejně jako loni, i letos budeme s velkou pravděpodobností preferovat lenošení u moře. Loni totiž po roční pauze obsadilo Chorvatsko opět nejvyšší příčku v žebříčku populárních destinací. Díky 15% meziročnímu růstu počtu cest (2016: 828 tisíc cest delších než čtyři noci) přeskočilo Slovensko. O našeho východního souseda loni zájem jako o jedinou ze zemí z první šestky klesl, dokonce o celou třetinu (2016: 555 tisíc cest). Slovensku v počtu cest na paty dýchala třetí Itálie (552 tisíc cest), následovalo Rakousko (373 tisíc), Řecko (265 tisíc) a Španělsko (182 tisíc).

Z prvních šesti míst nejpopulárnějších zahraničních cílů Čechů je jasně vidět, že Český turista preferuje známé prostředí a bezpečí. „Zájem o dovolenou byl v předprodejích na letošní léto enormní. Na základě dosavadních výsledků očekáváme rekordní sezónu. Hitem letošního léta bude Řecko, velmi výrazně se na scénu vrací i Egypt, u kterého registrujeme vůbec největší meziroční nárůst,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. Na obnovení poptávky po cestách do zemí jako Egypt nebo Turecko má vliv i nižší cena zájezdů, díky které jde o velmi atraktivní destinace zejména v poměru cena/výkon.