Home Zpravodajství Politika Nejsme podříz...

Nejsme podřízenými koloniemi Francie, vzkazuje Macronovi plzeňský poslanec

Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle plzeňského poslance Jiřího Valenty (KSČM) velice rychle po svém zvolení vyprofiloval jedním z hlavních podporovatelů evropského superstátu, ke kterému bychom měli, alespoň podle něj, co nejrychleji dospět. “Přirozeně pod vedením Francie a Německa! Na suverenitu a svébytnost jiných členů EU se již v jeho úvahách nebere pražádný ohled. O tom naposledy přesvědčil na summitu EU, kde se na adresu středoevropských zemí vyjádřil opět velice kriticky,” píše Valenta na regionálním webu KSČM. 

“Před novináři kritizoval zrádný a cynický přístup východoevropských politiků, kteří prý Unii využívají pouze k čerpání peněz, aniž by respektovali její pravidla, a za to by prý měli  se svými zeměmi pykat,” píše Valenta. “Macronovy výrazové prostředky jsou však, a nejen v tomto ohledu, zcela nepřípadné a nevhodné, neboť ČR a ani další státy nejsou podřízenými koloniemi Francie, anebo Německa, jsou stejně rovnoprávnými členy EU, jako tyto země. A jestli ony mají vlastní problémy s nezvládnutou migrací, neboť dlouhodobě a zcela nesprávně aplikují multikulturalistický přístup, dnes již obecně považovaný za dysfunkční, je to pouze a jen jejich věcí. Neregistroval jsem ani, že by v rámci EU nám také nějak pomáhaly s migrační vlnou vedenou na naše území z Ukrajiny či například Balkánu,” dodává poslanec.

Macronův arogantní výrok je tedy podle Valenty nutno dešifrovat především jako kritiku dlouhodobých výhrad zemí V4 vůči povinnému přerozdělování migrantů. A nejvíce se v reakci na jeho totalitaristicky podbarvené výpady vymezilo Polsko, a to slovy státního tajemníka pro EU Konrada Szymanskyho, který oficiálně upozornil na nevhodnost takovýchto formulací. “A není se co divit, protože právě Polsko a Slovensko dostaly v nedávné době dotaci ve výši 108 milionů Euro na propojení plynovodních systémů a Macron jim to není “nenápadně” připomněl. Poslušnost evropské centrále přece musí, alespoň v jeho pojetí, být trvale přítomna!” – přitvrzuje plzeňský poslanec.

Loni zbudovaný terminál na zkapalněný plyn u polského města Świnoujście by měl být do roku 2020 spojen se slovenskou sítí přípojkou 164 km dlouhou a měl by zajišťovat přenos až pěti miliard krychlových metrů plynu ročně. “Diverzifikace, tedy vyšší variabilita, dodavatelů plynu a omezení závislosti na Rusku je jedním z dlouhodobých hospodářských cílů Polska. Jeho, tak nyní do jisté míry očekávaný antiruský postoj může země ještě v rámci EU navíc velice dobře zobchodovat s něčím, co se zmíněnou plynovou strategií na první pohled ani vzdáleně nesouvisí. A tím jsou eventuální ústupky ze strany Bruselu související s povinným přijímáním nelegálních migrantů. Polsko tak může zabít dvě mouchy jednou ranou!” – vysvětluje na webu Jiří Valenta.