Home Zpravodajství Politika Není třeba, a...

Není třeba, aby za lidi na vesnici rozhodovali úředníci z měst, tvrdí lídryně svobodných

Mezi uvažováním vrcholných představitelů západních zemí a běžných občanů je rozdíl. Přesvědčená je o tom lídryně Strany svobodných občanů pro volby do Poslanecké sněmovny z Plzeňského kraje Lenka Brčková. „Rozdíl může být například v tom, že paní Merkelová v Německu, pan Macron ve Francii a řada dalších nemají děti,“ konstatuje Brčková v rozhovoru na regionálním facebookovém profilu svobodných.

„Já a tisíce dalších rodičů u nás bychom o spoustě věcí přemýšleli jinak. Jako matku mě logicky zajímá, v jak bezpečné zemi bude moje dítě vyrůstat. Osobně budu raději žít v zemi bez evropských financí, ale v zemi, kde jsou mé dítě a moji blízcí v bezpečí,“ vysvětluje lídryně svobodných svůj názor.

Brčková, která pracuje jako ekonomka na biofarmě na Tachovsku a současně působí jako místopředsedkyně Asociace živnostníků, se vyjadřuje i ke vstupu Česka do eurozóny a k přijetí eura. „Mít vlastní měnu je pro nás velká výhoda, zejména v době hospodářských krizí. Ve většině zemí došlo po zavedení eura ke zdražování, což by pro nás, zvláště při současné ceně potravin, nebylo výhodné. Je třeba si přiznat, že projekt společné evropské měny se prostě nepovedl. Řada zemí eurozóny se dostává do nemalých finančních potíží a ostatní státy jsou nucené na jejich dluhy přispívat. Jsem proti přijetí eura, stejně jako tři čtvrtiny Čechů,“ říká rozhodně.

Lidé na venkově necítí podle Brčkové dostatečnou podporu ze strany státu. To je další téma , se kterým jdou svobodní do parlamentních voleb. „Už v krajských volbách jsem zastávala názor, že peníze se mají rozdělovat co nejblíže lidem. Obdivuji starosty především malých obcí, že zvládají tak velké množství administrativy. Neustále vyplňují nějaké žádosti o finance, tu pro místní školu, jindy zase kvůli opravě chodníků nebo památek. Aby mohli ve své obci něco udělat, musí vyplňovat nekonečné stohy papírů. A přitom by stačilo, aby stát posílal více peněz přímo do obcí a tam se rozhodovalo, za co budou utraceny,“ konstatuje lídryně svobodných. „Lidé v obci ví nejlépe, co potřebují, a co má pro ně smysl. Není třeba, aby za lidi na vesnici rozhodovali ministerští nebo krajští úředníci z velkých měst. Člověk z velkého města, který na venkově nikdy nežil, nemůže znát jeho potřeby. Život a potřeby lidí jsou zde úplně jiné,“ tvrdí Lenka Brčková.