Home Zpravodajství Aktuálně Nová lest na ...

Nová lest na seniory: Jdu vylepit letáček, pusťte mě do domu

Mladá žena, která předstírala, že jde do bytového domu v Plzni vylepit leták s důležitými informacemi adresovanými obyvatelům ulice, okradla ve čtvrtek krátce po poledni seniorku o peněženku se čtyřmi tisíci osmi sty korunami a osobními doklady.

“84letou ženu oslovila ve 12:15 před vstupními dveřmi do domu, kde seniorka bydlí a kam se chystala vstoupit. Slušně jí požádala, zda by ji pustila dovnitř, a uvedla, že na nástěnku u schránek potřebuje vylepit plakátek s důležitým obsahem. Když viděla, že stařenka veze nákupní tašku na kolečkách plnou nákupu, zdvořile se jí nabídla, že jí pomůže a tašku vynese nejen do prvního patra, kde žena bydlí, ale zanese jí těžký nákup přímo do bytu. Nic netušící seniorka souhlasila, a když jí v bytě neznámá žena požádala o zapůjčení lepicí pásky, ani jí nenapadlo, že v okamžiku, kdy odejde do kuchyně pro nůžky a lepicí pásku, neznáma jí okrade o peněženku uloženou v tašce v předsíni,” popsala policejní mluvčí Hana Štefflová. Když stará paní zjistila, že peněženka i s penězi, chybí, pachatelka byla samozřejmě pryč.

Rady policistů:

  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz nebo zavolejte na úřad, na který se pracovník odvolává, a vše si ověřte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

DALŠÍ ČLÁNKY