Home Zpravodajství Aktuálně Odpůrci těžby...

Odpůrci těžby zlata pod Třemšínem v sobotu znovu vyrazí na Petráškovu horu

Už před půldruhým rokem si lidé z měst a obcí v okolí Petráškovy hory na hranici Plzeňského, Středočeského a Jihočeského kraje oddechli. Dostali do ruky rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o zamítnutí průzkumu ložiska zlata v okolí Vacíkova, ale ostražitost v nich zůstává. Proto obec Hvožďany a sdružení Čechy nad zlato ve spolupráci s Brdy nad zlato pořádají další, již 5. jarní výstup na Petráškovu horu proti průzkumu a těžbě zlata v sobotu 22. dubna. Sdružení obcí, měst a dalších právnických osob Čechy nad zlato o tom informuje na svých webových stránkách.

Několikaletý boj místních obyvatel i chalupářů proti zlatokopům se vyplatil. Snad všichni, kdo bydlí a chalupaří v přírodě pod Třemšínem na rozhraní jižního Plzeňska, Strakonicka a Příbramska, se po rozhodnutí ministra zaradovali. Při oficiálním schválení vzniku Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vláda pod její statut zařadila i zlatonosnou Petráškovu horu. V původním návrhu na vznik CHKO sice požadoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), aby Petráškova hora zůstala v gesci jeho úřadu. To by znamenalo, že si stát nechává „otevřené dveře“ pro možný budoucí průzkum lokality. Nakonec ale neuspěl a „zelenou“ dostala příroda.

Letošní „jubilejní 5. jarní výstup na Petráškovu horu aneb překrásnou brdskou přírodou proti průzkumu a těžbě zlata“, jak se celá akce správně jmenuje, odstartuje v sobotu 22. dubna ve 14 hodin tradičně na návsi ve Vacíkově. Tam pro účastníky připravili organizátoři krátký zajímavý program a pak už se vyrazí do krásné brdské krajiny. U zlaté štoly je připraveno historické odpoledne s ukázkami rýžování zlata a lukostřelbou. Na malé účastníky čekají i „pravé“ čokoládové zlaťáky. Pro zájemce je zajištěna autobusová doprava do Vacíkova a zpět.

Sdružení obcí, měst a dalších právnických osob Čechy nad zlato vzniklo v roce 1996 a bylo vytvořeno za účelem ochrany životního prostředí v oblastech ohrožených průzkumem ložisek a těžbou zlata. Členy sdružení jsou v Plzeňském kraji města Kašperské Hory, Nepomuk a Hartmanice a řada obcí.