Home Zpravodajství Politika ODS by měla m...

ODS by měla mít vlastního kandidáta na prezidenta, myslí si plzeňský senátor

Silné Česko by mělo mít silného kandidáta z řad ODS. Myslí si to plzeňský senátor a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Na mysli má samozřejmě nového prezidenta, který nastoupí na Hrad na jaře příštího roku. “Nestoudná taškařice kolem vládní koalice a nedůstojné chování prezidenta Miloše Zemana opět poukázaly na to, že Občanská demokratická strana by měla kvůli volbám do Poslanecké sněmovny i volbám prezidenta, které budou následovat, bojovat na všech frontách. Jako sebevědomá strana s jednoznačným ideovým základem a jasnými cíli by proto měla nominovat i svého vlastního kandidáta na prezidenta České republiky,” napsal Aschenbrenner v komentáři na celostátním webu občanské demokracie.

Důvody, proč mít vlastního kandidáta, jsou podle senátora strategické, taktické, finanční i vnitrostranické. Při kampani do Poslanecké sněmovny a v prezidentských volbách se totiž nabízí mnoho synergií, které se nemusí opakovat několik let.

Aschenbrenner jmenuje pět důvodů, proč by ODS měla mít svého vlastního stranického kandidáta. “Volby do Poslanecké sněmovny a hlasování o prezidentovi na sebe navážou, kampaně se dají umně propojit. Vybraný kandidát či kandidátka se může ucházet o křeslo jak do Sněmovny, tak později o Pražský hrad. Byla by na něj v kampani do dolní komory parlamentu upřena enormní pozornost, to pomůže celé straně,” formuluje ten první.

Kampaně se dají finančně propojit, tím strana výrazně ušetří (důvod druhý). Hodně podobná mohou prý být za současné roztěkané politické situace témata pro sněmovní i prezidentské volby (důvod třetí).

Svébytná parlamentní strana, která aspiruje na to, aby opět vládla, prokáže svoji vitalitu a perspektivu voličům i tím, že nabídne svého prezidentského kandidáta. Strany, které ho nemají, spíše potvrzují svoji personální vyprázdněnost nebo obavy z výsledků volby (důvod čtvrtý).

A konečně pátý – ODS by měla svoji prezidentskou nominací dokázat, že stranický kandidát může být daleko lépe ideově vybaven a může mít oporu v odborném i parlamentním zázemí strany, než takzvaní nezávislí kandidáti, kteří se rojí na politické scéně. Na kom jsou vlastně podobní lidé závislí, se bohužel dozvíme většinou až po volbě a to není správná cesta pro Českou republiku.

“Slyším i námitku – nemáme dát možnost opakovat “popravu” dalšího kandidáta, jak se to stalo v roce 2013 s Přemyslem Sobotkou. O něčem takovém ale sebevědomá strana uvažovat nemá, nesmí si porážku připouštět, pak by nemělo smysl kandidovat ani na jiné posty,” je přesvědčen Lumír Aschenbrenner.

Jistě chtějí všichni slyšet, koho by tedy ODS kandidovat na prezidenta či prezidentku měla. “Dobrých potenciálních kandidátů máme několik. A protože již předem slyším výhrady ke každému jménu, které může zaznít, bude to beze jmen. Což takhle nějaký bývalý ministr, nebo nějaký “fanoušek nikotinu” nebo přítelkyně střelných zbraní…nebo. Určitě bychom našli i další,” konstatuje plzeňský senátor.