Home Zpravodajství Kultura Písničkář Jan...

Písničkář Jan Burian spolu s Bizzare Bandem představí v Plzni nové dvojalbum Jihotaje

Písničkář a neúnavný hudební inovátor Jan Burian, který rád posouvá hranice žánrů, představí v pátek 10. listopadu v plzeňském prostoru pro současné umění Moving Station novinkové písňové dvojalbum Jihotaje, které vydal spolu se skupinou Bizzare Band. Koncert začne ve 20 hodin.

Nové dvojalbum zachycuje jedno ze zajímavých experimentálních setkání s kapelou z pomezí hudby vážné, folku i šansonu. Na prvním albu jsou výhradně Burianovy nové písně. „Je to podobné,“ říká autor v doprovodném textu, „jako když různí režiséři pracují se stejným scénářem: každý s ním nakládá podle svého. A písnička, to je takový drobný scénář. Proto mě láká zkoušet si s ní hrát a oblékat ji do různých nových kabátů nebo ji naopak svlékat. A Bizarre Band mi k tomu dal velký prostor. První část našeho dvojalba, složená z mých nových textů, je do značné míry monotematická – tématem tu je to, co přináší můj pokročilý střední věk a určitá snaha vypořádávat se s jeho nejistotami.“ Druhý disk obsahuje pak dvanáct starších Burianových písní, které si hudebníci sami vybrali a přepracovali podle svých představ. Jan Burian k tomu doplňuje: „Ve starých věcech se docela drželi původní melodie a harmonie, nechávali si prostor pro úpravy v oblasti instrumentace. Nové písničky ale dostávali v polotovaru – často se jednalo jen o takový demosnímek nebo improvizaci z koncertu.“

Jan Burian (1952) – autor písní, pianista, zpěvák, spisovatel a televizní moderátor. Vydal celou řadu vlastních písňových alb, např. Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí atd., podílel se ale i na albech kolektivních, mj. For Semafor, Buď moje slunce a dalších. Kromě legendární spolupráce s Petrem Skoumalem, Jiřím Dědečkem nebo Janem Vodňanským, jejichž Večírky rozpadlých dvojic vyšly na stejnojmenném dvojalbu v roce 2010, dnes vystupuje Jan Burian za doprovodu členů̊ kapely Bizzare Band a občas na improvizovaných večerech s bubeníkem a avantgardním producentem Jaroslavem Kořánem. Literární tvorba Jana Buriana obsahuje kromě básnických sbírek (Hodina duchů, Ženy, muži a jiné básně) a cestopisů (Chilský deník, Cokoli o Dánsku, Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Ostrovy, majáky a mosty) i osobní zápisky a fejetony (Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu, Kocouří pohled). V knižní podobě vyšly také televizní rozhovory Posezení s Janem Burianem. Je spoluautorem i řady televizních dokumentů, zvláště s režisérem Pavlem Kouteckým (Islandská paměť, Chilské deníky aj.) a pořadu Burianův den žen (spolu s Vítem Klusákem a Filipem Remundou). V roce 2012 vydal knihu o svém otci: Nežádoucí návraty E. F. Buriana a pro rozhlas vytvořil cyklus 28 pořadů̊ o severské kultuře – Na Sever s Janem Burianem, který byl oceněn prestižní cenou PRIX BOHEMIA. V loňském roce vyšel komplet šesti CD Burian & Dědeček na blankytném pozadí, které obsahuje archivní nahrávky z let 1979–1989. Jde o vůbec první společné album této legendární dvojice, které vyšlo více třicet let po jejím rozchodu.

Hudební uskupení Bizarre Band vzniklo v roce 2012 kolem šansonového, hudebně dramatického projektu Café Bizarre. Tehdy také započalo svou spolupráci s tehdy vznikajícím spolkem Body Voice Band, se kterým spolupracuje doposud. Později z této spolupráce vzešlo divácky oblíbené představení Vojna od E. F. Buriana. Bizarre Band žánrově osciluje mezi klasickou a populární hudbou.

DALŠÍ ČLÁNKY