Home Zpravodajství Životní styl Pití kávy neš...

Pití kávy neškodí. Nejnovější průzkumy ukazují na příznivé účinky tohoto oblíbeného nápoje

Jak už to tak někdy bývá, po dlouhá léta jsou lidé zahlcováni informacemi o škodlivosti určitých látek, potravin a nápojů, aby pak po dalších letech přišlo zjištění, že to není tak úplně pravda. O škodlivosti pití kávy jsme toho slyšeli jisté všichni dost. Vědci však letos přišli se zjištěním, že káva má naopak příznivé účinky na naše zdraví.

Průzkum prováděli pracovníci Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) ve spolupráci s britskou univerzitou Imperial College London. A zjistilo se, že vyšší hladina spotřeby kávy je spojena se sníženým rizikem úmrtí z jakékoliv příčiny, zejména se pak jedná o onemocnění spojená s oběhovým a zažívacím ústrojím. Vědci testovali účinky kávy po dobu 16 let v deseti různých evropských zemích a celkem se do projektu zapojilo na 520 tisíc lidí. Jedná se tak o vůbec největší studii kávy v historii.

Skupina osob, které pravidelně konzumovaly zhruba tři šálky kávy denně, měla nižší riziko všech možných příčin úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili vůbec. Výsledky tak naznačují, že umírněné pití kávy není škodlivé a může mít naopak příznivé účinky na naše zdraví. Pití kávy snižuje riziko vzniku rakoviny, ale třeba také cukrovky, cévních mozkových příhod nebo Parkinsonovy choroby.

Z dřívějších informací IARC zároveň vyplývá, že pití kávy může být rizikové v případě, že ji lidé konzumují příliš horkou. To může zvýšit riziko vzniku rakoviny jícnu. To však platí obecně pro veškeré horké nápoje, jejichž teplota při konzumaci přesahuje 70˚C. Pití kávy se také nedoporučuje lidem s neléčeným vysokým tlakem, krátce po infarktu, při některých vředových onemocněních nebo lidem se zánětem slinivky břišní.

Káva patří k nejoblíbenějším a nejčastěji konzumovaným nápojům na světě. Dle hrubých odhadů se jí vypije více než 2,2 miliardy šálků denně. Pokud tedy máte kávu rádi, rozhodně nemusíte mít výčitky. Našemu zdraví prospívá.