Home Zpravodajství Sport Plzeň opět uv...

Plzeň opět uvidí extraligový softball. Muži se dostali zpět do nejvyšší soutěže

S hodně skromnými cíli vstoupí do nové extraligové sezóny softballisté Slavie VŠ Plzeň. Těm se po delší době podařilo postoupit mezi elitu, a tak je meta jasná – udržet se v extralize i další rok.

Podle trenéra mužů Lukáše Jurigy stojí za postupem hlavně počet zahraničních posil. „Nebýt těch, tak se nám to nepovedlo,“ je si vědom plzeňský kouč. Podle něho je hlavním problémem nedostatek hráčů ve středním věku. „Nejaktivnější hráči jsou ve věku univerzitních studentů. Když pak přichází rodina, tak už mají méně času na softball,“ podotkl.
Do nové sezóny vstoupí Západočeši už tento víkend. Extraligu hraje osm týmů systémem každý s každým čtyřikrát. Nejlepších 6 týmů jde následně do play-off a poslední dva bojují o udržení v extralize. „Náš cíl je se v extralize udržet, což bude ale hodně složité. 4 týmy jsou na úplně jiné úrovni, zbylé tři budou naši soupeři o to, jestli budeme hrát play-off nebo play-out. Mezi ně počítám Sokol Krč, Most a Chomutov,“ dodal Juriga.

Softballový klub Slavia VŠ má v současnosti má 3 týmy, a to muže, ženy a žáky a bojuje ve velmi skromných podmínkách. „Hřiště zestárlo, dodnes se nám nepodařilo vybudovat odpovídající zázemí. V ostatních městech mezitím vznikaly nové areály na evropské úrovni. Před 3 lety jsme se opět začali věnovat mládeži a plánujeme obnovit ucelenou strukturu družstev od žáků po dospělé. Vzniká nová generaci Slávistů, z velké části dětí našich dřívějších i současných hráčů. Chtěli bychom návrat do extraligy mužů, rozvíjející se mládežnické týmy a 30. výročí klubu využít k nastartování nové etapy rozvoje Slavie Plzeň a softballu v Plzni. K tomu potřebujeme dobudovat odpovídající zázemí (hřiště, šatny, klub) stabilizovat financování a postupně doplňovat členskou základnu,“ uvedl předseda klubu Luboš Houdek.

Softball je hra, která nevyžaduje dlouhý komplikovaný trénink, pokud si ho chcete zahrát rekreačně. Mohou ho hrát muži s ženami, dospělí s dětmi, je to nekontaktní sport. Zajímavé je střídání útoku a obrany, kdy v útoku vystupuje jako jednotlivec – je na pálce a v poli, kdy musí hráč týmově spolupracovat. Herní situace se mění v průběhu krátkého času, proto se také softballu a baseballu říká „nejrychlejší šachy na světě“.

Pro rekreační hráče letos již 3. sezónu pořádá klub pravidelně jednou za 14 dní slowpitchová odpoledne, kdy si může přijít zkusit softball každý, kdo má chuť (ve slowpitchi se nadhazuje významně pomaleji). „Kromě toho se účastníme slowpitchové ligy – série víkendových turnajů pro ty, kterým softball chybí, ale nemají prostor z pracovních nebo rodinných důvodů pravidelně trénovat,“ dodal Houdek.